• انتشار: ۲۲ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱:۳۶ ب.ظ
  • سرویس: امنیتی
  • کدخبر: 25802
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=25802

کابل : به واشینگتن اجازه تعرض به ایران و پاکستان را نخواهیم داد

سفیر ایران در ترکیه،به آمریکا اجازه نخواهیم داد از پایگاه های نظامی خود ضد همسایگان ما،ایران و پاکستان استفاده کند.

سفیر افغانستان در ترکیه،به آمریکا اجازه نخواهیم داد از پایگاه های نظامی خود ضد همسایگان ما،ایران و پاکستان استفاده کند.

به نقل از روزنامه ینی آکیت (yeniakit)، «عبدالرحیم سید جان» سفیر افغانستان در ترکیه در کنفرانس افغانستان که توسط مؤسسه راهبردی هایکینگ در شهر آنکارا برگزار شده بود، گفت: حفظ روابط با همسایگان برای دولت کابل از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است در نتیجه ما هرگز اجازه نخواهیم داد تا آمریکا بتواند از پایگاه‌های نظامی خود علیه همسایگان ما مانند ایران و پاکستان استفاده کند.

سفیر افغانستان در ترکیه تصریح کرد: حضور پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان همیشه یکی از مسائل نگران کننده برای همسایگان ما بوده‌است، اگرچه طبق قرارداد دولت افغانستان با آمریکا، واشینگتن هرگز نمی‌تواند از این پایگاه‌ها علیه همسایگان ما استفاده کند.

عبدالرحیم همچنین به ریشه طالبان در افغانستان اشاره کرد و افزود، حضور و شکل‌گیری طالبان در افغانستان هیچ ارتباطی به ریشه‌های ایدئولوژی اسلام‌گرایی ندارند زیرا ما آنان را گروه اسلام‌گرا نمی‌شناسیم و تنها بر این نکته قائل هستیم که این گروه شبه نظامی توسط کشورهای خارجی در افغانستان شکل گرفته‌است.

عبدالرحیم گفت: «گروه‌های القاعده، داعش و طالبان توسط کشورهای خارجی تأسیس شده‌اند تا بتوانند ناآرامی را در کشورهای دیگر ایجاد کنند.

بسیاری از افرادی که در طالبان حضور دارند افرادی هستند که توسط ایدئولوژی نادرست مورد شستشوی مغزی قرار گرفته‌اند».

سفیر افغانستان گفت: با تقویت ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان دیگر نیروهای طالبان مانند سال‌های قبل قادر نیستند با حملات خود هر جای این کشور را اشغال کنند بلکه روز به‌روز محل‌های اشغال شده خود را نیز از دست می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *