• انتشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۴:۰۶ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 27172
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=27172

نورالحق علومی: نشست «بین الافغانی مسکو» زمینه ساز گفتگوهای بعدی میباشد + ویدیو

وزیر داخله سابق افغانستان و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید که نشست که یک نوید برای ادامه گفتگوی های بعدی بین‌الافغانی می‌باشد.

وزیر داخله سابق افغانستان و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید که نشست که یک نوید برای ادامه گفتگوی های بعدی بین‌الافغانی می‌باشد.

«نورالحق علومی» وزیر داخله سابق افغانستان و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در یک گفتگوی ویژه با اسپوتنیک در مورد نشست مسکو و پیامدها آن گفت: «نشست مسکو که به ابتکار افغان های مقیم مسکو برگزار شد.

که در آن شخصیت های مختلف و با دیدگاه های مختلف پیرامون یک کشور واحد (افغانستان) صحبت کردند».

علومی می‌گوید که در این نشست دیدگاه به طور کل با هم همنظر بوده و همگی خواهانی یک صلح پایه‌دار و اساسی در افغانستان شدند.

علومی: نشست مسکو نوید برای گفتگوی های بعدی است

علومی: نشست مسکو نوید برای گفتگوی های بعدی استhttps://sptnkne.ws/kDQx

Posted by ‎اسپوتنیک افغانستان‎ on Thursday, 7 February 2019

وی اضافه کرد که همگی خواهان صلح در افغانستان استند و از جنگ خسته شده اند و صلحی باشد پایه‌دار و ثبات برقرار شود.

علومی همچنان در مورد اعلامیۀ نهایی نشست مسکو گفت که ما خلاف نظام و قانون نیستم و برعکس بر حفظ قانون و نظام تاکید کرد.

وی همچنان از همه طرف های خواست برای یک افغانستان با ثبات و مستقل نیاز به گفتگو و اشتراک کردند در همچو همبستگی‌هاست. علومی می‌گوید که اگر ما همبستگی نیروهای وطن پرست را انجام بدهیم به یقین که برود از ما می‌شود.

به نوشته اسپوتنیک،نشست مسکو به تاریخ ۵-۶ فبروری به اشتراک برخی رهبران سیاسی افغانستان بشمول حامد کرزی، محمد محقق، محمد یونس قانونی، حنیف اتمر، عطا محمد نور و محمد اسماعیل خان با نماینده گان طالبان بدون اشتراک حکومت برای دو روز در روسیه برگزار شد.

در اعلامیه پایانی نشست مسکو میان برخی چهره‌های سیاسی و نماینده گان طالبان، فیصله شده است که نشست بعدی در قطر برگزار شود و در کنار خروج همه نیروهای خارجی، بر حذف نام کهنسالان طالبان از فهرست سیاه، تاکید شده است. حکومت نیز نگاشته است که این اعلامیه اجرایی نمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *