• انتشار: ۱۶ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۷:۱۰ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 27101
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=27101

شروط طالبان در نشست مسکو

رئیس هئیت اعزامی طالبان به نشست مسکو اظهار داشت: طالبان در پی انحصار قدرت نیست، اما خواهان تأسیس نظام اسلامی در افغانستان است.

رئیس هئیت اعزامی طالبان به نشست مسکو اظهار داشت: طالبان در پی انحصار قدرت نیست، اما خواهان تأسیس نظام اسلامی در افغانستان است.

به گزارش برچی نیوز؛ «شیر عباس استانکزی»، رئیس سابق دفتر سیاسی طالبان و رئیس هئیت اعزامی گروه طالبان امروز در نشست صلح مسکو شرایط این گروه از جمله  آزادی زندانیان طالبان، تعیین مکان معین برای دفتر طالبان، توقف تبلیغات علیه گروه طالبان، منع کشت مواد مخدر و کاهش تلفات نطامی در جریان عملیات نیروهای نظامی را از جمله خواسته های این گروه برای صلح عنوان کرد.

استانکزی با بیان اینکه طالبان در پی انحصار قدرت نیست،‌ گفت: اما خواهان تأسیس نظام اسلامی در افغانستان هستند، افغانستان اشغال شده است و این جنگ بر امارت اسلامی تحمیل شده است.

وی ادامه داد: برای پیگیری گفتگوهای صلح باید اعضای طالبان از لیست سیاه آمریکا خارج شوند و سازمان ملل متحد و کشورهای اسلامی باید اجرای توافقنامه احتمالی صلح  را تضمین کنند.

استانکزی در مورد قانون اساسی افغانستان نیز گفت:  قانون اساسی یکی از اصل های مهم افغانستان است اما این قانون اساسی یکی از چالش های دیگر فراه راه صلح افغانستان است زیرا ساخته غرب است.

وی ادامه داد: طالبان خواهان ختم کشت کوکنار و دیگر مواد مخدر در کشور می‌باشد و اجازه نخواهیم داد خاک افغانستان به مکانی برای حمله به کشورهای دیگر تبدیل شود.

رئیس هیئت اعزامی طالبان به نشست مسکو در پایان گفت: در این شک نیست که حقوق زنان در افغانستان متاثر از غرب است اما طالبان تمام حقوق زنان را در قالب ارزش های اسلامی و افغانی قبول دارد.

در جریان سه ماه گذشته این دومین نشست در مورد صلح افغانستان است که در روسیه برگزار می‌شود. سفارت روسیه در کابل هرگونه دخالت در نشست مسکو را رد کرده و مدعی شده است که این نشست از سوی جامعه افغان‌های مقیم مسکو برگزار شده است.

چهارمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان در حالی در قطر به پایان رسیده است که خلیلزاد از پیشرفت در این مذاکرات خبر داده و اعلام کرده است که با طالبان به یک چهارچوب مشترک رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *