• انتشار: ۱۵ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۱۷ ق.ظ
  • سرویس: امنیتی
  • کدخبر: 25489
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=25489

برخی مقامات دولتی در ناآرامی های شمال دست دارند

برخی نمایندگان مجلس از تشدید جنگ و نا آرامی‌ها در شمال ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که برخی حلقاتی درون حکومتی به این جنگ دامن می‌زنند.

برخی نمایندگان مجلس از تشدید جنگ و نا آرامی‌ها در شمال ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که برخی حلقاتی درون حکومتی به این جنگ دامن می‌زنند.

به گزارش برچی نیوز؛ همزمان با فرار رسیدن فصل زمستان و سرمای شدید، جنگ و نا آرامی‌ها در شمال کشور نیز تشدید یافته و طالبان حملات گسترده‌‌ای را به راه انداخته‌اند.

این در حالی است که پیش از این جنگ‌ها در فصل زمستان به دلیل سردی هوا کاهش پیدا می‌کرد.

عبدالرئوف انعامی نماینده مردم بدخشان در مجلس گفت: “مشکلات امنیتی در ولایت‌های شمال کشور نگران کننده است؛ امسال سردی هوا نیز جلو مخالفان را نگرفته و آنان با راه اندازی جنگ همه روزه ساحات تحت کنترول خود را بیشتر می‌سازند”.

آقای انعامی افزود که حکومت ظاهراً توان کنترل جنگ را در شمال از دست داده و تنها چشم امید مردم به صلح است تا جنگ خاتمه یابد.

به گفته او، حکومت افغانستان در شمال، موضوع قومی را دامن می‌زند و این مساله یکی از عوامل تشدید جنگ در شمال است.

امان الله پیمان دیگر عضو مجلس نیز گفت که نا امنی در شمال از چند جهت دامن زده می‌شود، یکی داشتن مرز با کشورهای آسیای میانه است که کشورهای دخیل به تقابل پرداخته اند و از طرف دیگر در درون حکومت نیز برخی افراد عقده قومی دارند و در پی آن اند که مردمان سرکش را در شمال با گسترش جنگ سرکوب کنند.

آقای پیمان گفت: “برخی حلقات از درون اداره امنیت ملی و ارگ ریاست جمهوری به منظور ادامه جنگ در شمال از طالبان حمایت‌ می‌کنند؛ در واقع آنان با دامن زدن به مسایل قومی افغانستان را به سمت تجزیه می‌کشانند”.

عبدالله قرلق سناتور قندوز نیز گفت: “مناطق ترک تباران در شمال هر روز نا امن‌تر می‌شود؛ ما می‌دانیم این مساله سیاسی و انتخاباتی است؛ خواست ما از رییس جمهور غنی این است که مناطق ما را امن سازد و هیچ هراسی نداشته باشد که این بار مردم ما بیشتر از گذشته به او رای خواهند داد.”

به نوشته جمهور،عظیم قویاش نماینده مردم سرپل در مجلس سنا هم گفت: “در این اواخر وضعیت امنیت در سرپل، جوزجان، فاریاب، قندوز، تخار و بدخشان نگران کننده است و طالبان نا امنی‌ها را گسترش داده اند.”

آقای قویاش خاطر نشان کرد که حلقه محاصره طالبان همه روزه در شمال تنگ تر می‌شود و حکومت مرکزی هم توجه جدی به کنترل اوضاع شمال ندارد.

این در حالی است که در جریان هفته جاری طالبان مسلح حملات گسترده‌‌ای را بر ولسوالی صیاد در ۷ کیلو متری مرکز ولایت سرپل راه اندازی کردند و تلفاتی را به نیروهای امنیتی نیز وارد کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *