• انتشار: ۱۸ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۶:۴۹ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 25676
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=25676

احتمال لغو نشست گروه طالبان با آمریکا در «قطر»

نشست آمریکا و طالبان در قطر احتمالاً به دلیل اختلافات طرفین کنسل شود.

ساعاتی پس از گزارش درباره گفتگوی احتمالی نماینده‌گان امریکا و طالبان در قطر، خبرگزاری رویترز در گزارشی گفت که طالبان این نشست را رد کرده اند. 

به گزارش برچی نیوز به نقل از طلوع؛ انتظار می رود نمایندگان طالبان و امریکا به روزهای چهارشنبه و پنج شنبه همین هفته در شهر دوحه باردیگر باهم دیدار کنند؛ اما برخی از مقام‌های طالبان به خبرگزاری رویترز گفته اند که این نشست به علت اختلاف نظرها میان دو طرف در بارۀ اجندای این نشست، ملغا شده است.

پیش از این یک نشست احتمالی درباره صلح افغانستان با حضور نماینده‌گان طالبان درهفته گذشته در جده نیز کنسل شده بود.

همزمان با این محمد عمر داووزدی نماینده ویژه رئیس جمهوردر امور منطقه‌یی برای اجماع صلح در یک سفر چهار روزه، امروز به اسلام آباد رسیده است.

درحالی که انتظار می رفت پس از انکار طالبان از شرکت این گروه در نشست جده، دور تازه گفتگوها میان طالبان و امریکا فردا در قطر برگزار شود؛ اما برخی ازمقام‌های طالبان به خبرگزاری رویترز گفته اند که این نشست از بهر اختلاف میان دو طرف روی اجندای آن لغو شده است.

برخی از کسانی که از نشست دوحه آگاه استند می‌گویند که انتظار می‌رفت درآن نشست روی خروج نیروهای خارجی ازکشور وبیرون شدن نام‌های شماری از طالبان از فهرست سیاه و نیز آتش‌ بس موقت بحث های جدی تری میان دو طرف انجام شوند.

نظر محمد مطمئن، آگاه امور سیاسی، گفت: «نشست ابوظبی کاملأ یک نشست ناکام بوده است، اما باز هم پاکستان و عربستان سعودی در تلاش از این بودند تا این نشست در عربستان برگزار شود و طالبان با حکومت افغانستان به گفتگوهای رو در رو بنشینند، اما طالبان ترجیح دادند تا در قطر با هیات امریکایی ببینند.»

در حالی که نشست جده نیز به علت آنچه که انکار طالبان از تاکید ریاض برای گفتگوهای رو در رو میان نماینده‌گان طالبان و نماینده‌گان حکومت هفته گذشته برگزار نشد.

عطا الله سلیم، معاون شورای عالی صلح، گفت: «این نشست طبعاً بین امریکایی‌ها تیم آقای خلیل‌زاد و طالبان برگزار خواهد شد.

در اینجا شورای عالی صلح تا فعلا دعوت نشده و او نشست اصلآ به خاطر زمینه سازی است برای رسیدن به برگزاری گفتمان بین الافغانی.»

درهمین حال حکومت تلاش‌های صلح‌اش را ادامه می‌دهد و از همین‌رو محمدعمر داوودزی، نماینده ویژه رییس جمهور در امور اجماع منطقه‌یی صلح امروز به پاکستان رفت.

صبغت احمدی، سخنگوی وزارت خارجه، در این باره گفت: «یکی از روسای وزارت امور خارجه در این سفر آقای داوودزی را همراهی می‌‎کند و یکی از مواردی که بسیار مهم است جلب توجه کشورهای منطقه برای صلح است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *