• انتشار: ۷ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۴۱ ب.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 9198
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9198

ارسال نخستین محموله‌ی هند از طریق بندر چابهار به افغانستان

نخستین محموله‌ی ۱۳۰ تُنی گندم هند از طریق بندر چابهار ایران به افغانستان می‌رسد. این محموله بخشی از تعهد حکومت هند برای کمک ۱.۱ میلیون تن گندم به مردم افغانستان است.

نخستین محموله‌ی ۱۳۰ تُنی گندم هند از طریق بندر چابهار ایران به افغانستان می‌رسد. این محموله بخشی از تعهد حکومت هند برای کمک ۱.۱ میلیون تن گندم به مردم افغانستان است.

وزارت خارجه‌ی هند امروز، یکشنبه ششم عقرب، در خبرنامه‌ای نوشته است که صلاح الدین ربانی وزیر خارجه‌ی افغانستان و سوشمیتا سواراج همتای هندی‌اش در یک نشست ویدیوی انتقال این محموله را افتتاح کردند.

پس از امضای توافق‌نامه‌ی بندر چابهار میان افغانستان ایران و هند که سال گذشته صورت گرفت، این نخستین انتقال یک محموله از طریق این بندر است که وزیران خارجه‌ی هند و افغانستان از آن استقبال کرده‌اند.

در خبرنامه‌ آمده است که شش محموله‌ی دیگر گندم نیز تا چند ماه آینده به افغانستان فرستاده می‌‎شود.

بر اساس خبرنامه: “انتقال این محموله‌ی نقطه‌ی عطف برای عملی کردن توافق‌نامه‌ی بندر چهابهار به صفت یک راه متناوب، مطمین و یک اتصال قوی برای افغانستان، است”.

وزارت خارجه‌ی هند گفته است که این انتقال فرصت تازه‌ را برای تجارت و ترانزیت از افغانستان و به افغانستان ایجاد می‌کند و زمینه‌ی بازرگانی را میان هر سه کشور و منطقه تقویت و گسترش می‌بخشد.

خانم سواراج بر ادامه‌ی تعهد هند برای “حمایت از بازسازی، ظرفیت سازی، توسعه‌ی اجتماعی-اقتصادی افغانستان در چارچوب مشارکت توسعه‌ی جدید که ماه گذشته از سوی وزیران خارجه‌ی هر دو کشور در دهلی نو اعلام شد، تاکید کرده است.

وزیر خارجه‌ی هند همچنین بر از نزدیک کار کردن با منطقه و شریک‌های بین‌‍المللی برای آوردن صلح، ثبات، امنیت و رفاه در افغانستان، “تاکید دوباره کرده است”.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *