• انتشار: ۱۲ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۴۸ ب.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 13244
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13244

۳۹ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند

آقای سانچارکی تاکید می کند در حال حاضر ۳۹ درصد از مردم افغانستان، زیر خط فقر زندگی می‌کنند و دسترسی به غذایی کافی نداشته و حتی شماری از آنان غذای روزمره شان را به دست آورده نمی‌توانند.

در پی نگرانی‌های موجود از بهر عدم مصوونیت غذایی در افغانستان، اکنون حکومت کمپاین‌های آگاهی‌دهی در این زمینه را آغاز کرده است.

در ادامه این تلاش‌‎ها، امروز شنبه (۱۲ حوت) کمپاین آگاهی دهی در زمینه مصوونیت غذایی به معلمان مکاتب شهرکابل آغاز شد.

سید حسین آقا فاضل سنچارکی معین نشراتی اطلاعات و فرهنگ در آغاز این کمپاین، از بهر عدم مصوونیت غذایی در افغانستان ابراز نکرانی کرده می‌گوید که در حال حاضر بسیاری از مردم افغانستان در زمینه امنیت و مصوونیت غذایی شان آگاهی ندارند.

آقای سانچارکی تاکید کرد که در حال ۳۹ درصد از مردم افغانستان، زیر خط فقر زندگی می‌کنند و دسترسی به غذایی کافی نداشته و حتی شماری از آنان غذای روزمره شان را به دست آورده نمی‌توانند. وی بیان داشت که غذای سالم، یکی از نیازمندی‌های یک جامعه پویا و متحرک است.

معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ، بر نقش تاثیر گذار معلمان در زمینه آگاهی دهی مردم در مورد مصووینت و امنیت غذایی تاکید کرده می‌گوید که معلمان مکاتب می‌توانند، در زمینه ایجاد یک جامعه بنیادی موثر باشد. وی از معلمان مکاتب شهرکابل خواست تا در زمینه آگاهی دهی مردم از بهر مصوونیت و عدم مصوونیت غذایی شان با حکومت همگام شده و مردم را آگاهی دهند.

این را هم بخوانید:  دیدار «بن سلمان» با طالبان لغو شد

همزمان با این، شمس الاسلام شمس هماهنگ کننده مصوونیت و امنیت غذایی، نیز نقش معلمان را در زمینه آگاهی دهی مردم از بهر مصوونیت غذایی مهم خوانده و از آنان خواست تا در زمینه صحت مندی جامعه و مردم با حکومت همکاری کنند.

وی تاکید کرد که در حال حاضر، از هر ده کودک افغان چهار کودک قدکوتاه بوده و نیز از هر ده زن چهار زن از کم خونی رنج می‌برند. به گفته او، عامل بروز این مشکلات عدم دسترسی مردم به غذای صحی است.

در همین حال، محمد شفیق صمیم معین تعلیمات اسلامی وزارت معارف وعده داد که وزارت معارف در زمینه آگاهی دهی مردم از بهر امنیت و مصوونیت غذایی از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *