• انتشار: ۱۹ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۴:۲۳ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 15644
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=15644
رحمت الله نبیل:

۲۰۰۰ طالب تازه نفس از یک مدرسه در پاکستان به افغانستان فرستاده می شود

رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان ادعا کرده که ۱۸۰۰ طالب از مدرسه‌ای به نام “اکوراه ختک” پاکستان با شعار جهاد در افغانستان، فارغ شدند.

رحمت الله نبیل در حساب تویتراش نگاشته که این مراسم چند روز پیش برگزار شده بود که قرار است این طالبان تازه فارغ شده در فصل تازۀ جنگی در افغانستان که قرار است تا چند روز دیگر اعلام شود بپیوندند.

به باور رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، این مراسم مهر تاییدی است بر مساله‌ای پشتیبانی پاکستان از هراس افگنی در منطقه که در چند ماه پسین به دلیل همین مساله، اسلام آباد بیش از هر زمانی دیگری زیر فشارهای بین المللی قرار گرفته است.

آقای نبیل رییس پیشین امنیت ملی افغانستان اکنون با انتقاد از سیاست حکومت افغانستان گفته که توافق‌نامه هفت ماده‌ای پسینی که همگانی شد نیز تنها برای برداشتن فشار از روی شانه‌های پاکستان سودمند خواهد بود.

رحمت الله نبیل از چهره‌های ضد پاکستانی است و همواره بر این مسأله تأکید داشته است که مشکلات اصلی جنگ کنونی در افغانستان پاکستان است.

او یک روز پس از سفر نخست وزیر پاکستان چنین ادعای را انجام داده است و در صفحه تویتراش عکس های نیز از مسرام فراغت این دانش آموزان مدارس که آقای نبیل مدعی شده اند نیرو تازه جنگ در افغانستان، به نشر رسانده است.

این را هم بخوانید:  عمران خان: بزودی صلح در افغانستان برقرار می شود/حکومتی روی کار می آید که مقبول تمام افغانها است

رحمت الله نبیل پیش از این در مورد اظهارات سید حامد گیلانی از رهبران جهادی که گفته سران طالبان در خاک افغانستان است نه در خاک پاکستان واکنش تندی نشان داده بود. او حتا آقای گیلانی را به همکاری مستقیم برای شبکه حقانی کرده و ادعا کرده بود که آقای حامدی گیلانی برای آزاد ساختن انس حقانی تلاش می‌کند.

پاکستان همواره از سوی رهبران حکومت‌های افغانستان و نیز در این اواخر از سوی برخی کشورهای غربی متهم به پشتیبانی از هراس افگنی شده است. تا جایی که این اتهام ها سبب شده تا کمک های امریکا به پاکستان محدود شود.

حضور مدارس افراطی در اکثر شهرها و مناطق قبایلی پاکستان از موضوعات مورد بحث در منطقه و حتا جهان بوده است. حکومت اسلام آباد متهم است که با استفاه از این نیروهای افراطی و جنگ‌جو بر علیه کشورهای افغانستان و هندوستان در جنوب آسیا کار می‌گیرد.

گذشته از این، در چند سال گذشته مهم ترین رهبران گروه های تروریستی به شمول اسامه بن لادن رهبر پیشین شبکه حقانی و چندین فرمانده این شبکه که در لیست تروریستان جهانی اند، در این خاک این کشور کشته شده اند.

این را هم بخوانید:  عبدالسلام ضعیف: زمانیکه در خانه نبودم نیروهای امنیتی منزل من را محاصره کرده بودند

در کنار این، ملا عمر بنیان گذار و رهبر گروه طالبان نیز در پاکستان مردم و ملا منصور جانشین ملا عمر نیز در این کشور کشته شدند.

مقام های حکومت افغانستان مدعی اند که شورای‌های بزرگ گروه طالبان مانند شورای کویته و شورای پیشاور در پاکستان در امنیت به سر می‌برند و با همکاری سازمان استخباراتی پاکستان، به جنگ در افغانستان ادمه می‌دهند. ادعاهای که حکومت پاکستان همواره آن را رد کره است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *