• انتشار: ۲۱ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۰۹ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 13976
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13976
یافته‌های تحقیق پوهنتون واتسن ایالات متحده

۱۱۱ هزار تَن در شش هزار روز جنگ امریکا در افغانستان کشته شده اند

از ۲۰۰۱ تا نیمۀ ۲۰۱۶ در جنگ در افغانستان کم و بیش ۱۱۱ هزار نفر کشته شده است که در این میان ۴۲ هزار جنگجوی طالب، ۳۱ هزار فرد ملکی، ۳۰ هزار نظامی افغان، ۶۰۰۰ هزار سرباز و قراردادی امریکایی، ۱۱۰۰ نظامی ناتو و صدها خبرنگار و فعالان و امدادرسانان بشری شامل اند.

از تهاجم به رهبری ایالات متحدۀ امریکا بر افغانستان ۶۰۰۰ روز می‌گذرد. جنگ امریکا در افغانستان که به تاریخ هفتم اکتوبر ۲۰۰۱ آغاز شد، طولانی ترین جنگ در تاریخ ایالات متحدۀ امریکا است.

یافته‌های تحقیق پوهنتون واتسن ایالات متحده نشان داده است که از ۲۰۰۱ تا نیمۀ ۲۰۱۶ در جنگ در افغانستان کم و بیش ۱۱۱ هزار نفر کشته شده است که در این میان ۴۲ هزار جنگجوی طالب، ۳۱ هزار فرد ملکی، ۳۰ هزار نظامی افغان، ۶۰۰۰ هزار سرباز و قراردادی امریکایی، ۱۱۰۰ نظامی ناتو و صدها خبرنگار و فعالان و امدادرسانان بشری شامل اند.

به گزارش آوا جورج ول، نظریه پرداز مشهور امریکایی که در مورد مسایل سیاسی و روابط خارجی ایالات متحده می‌نویسد، در نوشتۀ تازۀ خود این پرسش را مطرح کرده است که ایالات متحده پس از سپری کردن ۶۰۰۰ روز نبرد در افغانستان، در پی چی است؟

ماموریت ایالات متحده به هدف از میان برداشتن عمال القاعده که حملات ۱۱ سپتامبر را در درون افغانستان طراحی کرده بودند، به گفتۀ جورج ول به نبرد بر ضد طالبان مبدل شد.

این را هم بخوانید:  نمایندگان طالبان برای گفتگوهای صلح به پاکستان می روند

آقای ول با اشاره به حضور ۷۳ سالۀ نظامیان امریکایی در اروپا یا هم ۶۸ سال حضور این نظامیان در کوریای جنوبی، بر موثریت این ماموریت‌ها به ویژه در جریان جنگ سرد تاکید دارد.

اما، به نوشتۀ آقای ول، با آنکه ادامۀ حضور سربازان امریکایی برای ۱۰۰۰ یا هم ۶۰۰۰ روز دیگر در افغانستان متصور است، باید در مورد این ماموریت به شهروندان امریکایی وضاحت داده شود که امریکا چگونه “دشمن را شکست داده یا هم کم از کم طالبان را به اخذ وضعیت دفاعی مجبور خواهند کرد”.
نویسنده در این مطلب جملاتی را از کتاب جدید نویسندۀ امریکایی ستیف کول، ریاست S، اقتباس و نوشته است که ایالات متحده درگیر چنین ماموریتی در افغانستان است که پاکستان، متحد واشنگتن، از جبهۀ مخالف امریکا در این جنگ حمایت می‌کند.

آمار نشان می‌دهدکه ایالات متحدۀ امریکا تا این دم بیش از یک تریلیارد دالر را صرف جنگ در افغانستان کرده است و افزون بر آن بیش از ۲۴۰۰ نظامی در این جنگ کشته شده است.

این را هم بخوانید:  نام کشور فیلیپین «ماهارلیکا» گذاشته می شود

هم اکنون حدود ۱۴ هزار نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند تا نظامیان افغان را در کار مبارزه بر ضد شورشگری طالبان و تندروان داعش، مشورت و آموزش داده و آنان را تجهیز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *