• انتشار: ۱۶ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲:۳۸ ب.ظ
  • سرویس: امنیتی
  • کدخبر: 1802
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1802

۱۵ ژنرال وزارت داخله به اتهام فساد بازداشت و به دادستانی کل معرفی شده اند

حمد حمید حمیدی، رییس مبارزه با فساد اداری وزارت امور داخله امروزچهارشنبه (۱۶حمل) در نشست خبری از دستاوردهای یک ساله این اداره گزارش ارایه کرد.

ریاست مبارزه با فساد اداری وزارت امور داخله می گوید که در سال گذشته، ۴۰ مامور پولیس به شمول ۱۵ ژنرال به اتهام دست داشتن در فساد، سوء استفاده از وظیفه و غفلت وظیفه ایی بازداشت شدند.

محمد حمید حمیدی، رییس مبارزه با فساد اداری وزارت امور داخله امروزچهارشنبه (۱۶حمل) در نشست خبری از دستاوردهای یک ساله این اداره گزارش ارایه کرد.

آقای حمیدی گفت:” در سال ۱۳۹۵به تعداد ۸۹۰ مورد مختلف فساد اداری در این اداره ثبت شده که درنتیجه بررسی ها ۱۰۵پرونده با مظنونیت ۲۶۲ تن به شمول ۱۵ تن افسران عالی رتبه به جرایم مختلف سوء استفاده از وظیفه، غفلت وظیفه ایی، اختلاس، کتمان حقایق به لوی سارنوالی معرفی شده اند”.

وی بیان داشت که ازمجموع ۱۰۵پرونده ۵۷ پرونده به ریاست های دادستانی ولایات مربوطه که ایجاب تحقیقات ابتدایی می کرد فرستاده شده است.

آقای حمیدی گفت که با بررسی و پیگیری پرونده های فساد اداری، این اداره توانسته که از حیف و میل شدن بیش از ۳.۵ میلیارد افغانی جلوگیری کند.

به گفته وی؛ ۳۰میلیون افغانی که از سوی فرماندهان پولیس ولایات ارزگان، هلمند و ننگرهار که از معاشات کارمندان شان حیف ومیل شده بود، دوباره پس گرفته شد و به به مستحقین آن توزیع شده است.

او خاطرنشان ساخت که قضایایی مربوط به فساد اداری در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ و ۹۳ کاهش یافته اما ارسال پرونده های فساد اداری به دادستانی افزایش را نشان می‌دهد.

نجیب الله دانش، سرپرست دفترسخنگوی وزارت امور داخله نیز افزود که در سال ۱۳۹۵؛ ۱۹ نفر از مسوولان ادارات مختلف دولتی در رده های مختلف در پیوند به فساد اداری به دادستانی معرفی شده است.

او تاکید کرد که در سال ۹۵ جمعآ ۱۸۷ نفر به شمول ۴۰ پولیس به اتهام فساد اداری بازداشت شدند.

آقای دانش افزود که در سال گذشته از قاچاق ۱۵۰۰تنُ سنگ های قیمتی نیز جلوگیری شده است.

فساد اداری در پانزده سال گذشته همواره یکی از چالش های عمده فرا راه حکومت افغانستان بوده که دراین مدت میلیاردها دالر حیف ومیل شده است.

برداشتن پدیده فساد اداری یکی از تعهدات رهبران حکومت وحدت ملی به مردم و جامعه جهانی به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *