• انتشار: ۲۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲:۲۷ ب.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 14174
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14174

یک پروژه‌ی ۲۲.۱ میلیون دالری در شش ولسوالی ننگرهار افتتاح شد

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در ادامه‌ی سفرهای ولایتی‌اش، در سفری به ولایت ننگرهار، آغاز کار عملی پروژه‌ی «رشد زراعت و انکشاف روستایی» را در ولایت ننگرهار افتتاح کرد.

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در ادامه‌ی سفرهای ولایتی‌اش، در سفری به ولایت ننگرهار، آغاز کار عملی پروژه‌ی «رشد زراعت و انکشاف روستایی» را در ولایت ننگرهار افتتاح کرد.

این پروژه به هزینه‌ی ۲۲.۱ میلیون دالر در جریان سه سال در شش ولسوالی ولایت ننگرهار تطبیق می‌شود.

پروژه‌ی «رشد زراعت و انکشاف روستایی» از سوی اداره‌ی امور بین‌المللی امریکا در بخش تنفیذ قانون و مبارزه با مواد مخدر تمویل و از طریق اداره‌ی انکشافی سازمان ملل متحد هزینه می‌شود.

این پروژه، به منظور گسترش زراعت و معرفی کشت‌های بدیل کوکنار، در ولسوالی‌های رودات، چپرهار، کوت، شیرزاد، خوگیانی و اچین ننگرهار تطبیق می‌شود.

نصیراحمد درانی در یک کنفرانس خبری در میان مقام‌های محلی، بزرگان و دهقانان ولایت ننگرهار گفت که این پروژه، در روستاهایی که بیشتر جنگ زده‌اند و در بیش‌تر زمین‌های‌شان کوکنار کشت می‌شد، عملاً به کار آغاز می‌کند. آقای درانی گفت: «برای توسعه‌ی زراعت و جلوگیری از کشت کوکنار، امروز طبق وعده‌ای که دو ماه پیش به شما داشتم، عملاً با امضای قرارداد ۱۹۵ سبزخانه‌ی تجارتی، کار این پروژه را در ولسوالی‌های کم‌تر انکشاف‌یافته‌ی ننگرهار افتتاح می‌کنیم.»

این را هم بخوانید:  ۱۷ سال جنگ و نابودی؛ سندروم ویتنام به سندروم افغانستان تبدیل می شود؟

وزیر زراعت گفت: «مکلف هستیم که در مناطق آسیب دیده و محروم پروژه‌ها را تطبیق کنیم، مردم و دهقانان باید در تطبیق این پروژه‌ها همکاری کنند، تا خانواده‌ها در افغانستان، دارای اقتصاد بهتر شوند.»

آقای درانی افزود که پروژه‌ی رشد زراعت و انکشاف روستایی در شش ولسوالی ننگرهار برای تقویت زنجیره‌ی ارزش زراعتی، دهقانان و باغداران را در راستای تقویت محصولات ارزشمند باغداری و فراهم‌آوری زمینه‌های بازاریابی داخلی و خارجی، ایجاد زیرساخت‌های زراعتی، از جمله مرکزهای پروسس و بسته‌بندی و ذخیره‌خانه‌ها و سیستم‌های آبیاری کمک می‌کند.

گلاب منگل والی ننگرهار با ابراز سپاس از وزیر زراعت در زمینه‌ی انجام کارهای انکشافی در این ولایت از سوی وزارت زراعت گفت که در زمینه‌های زراعت، باغداری، مرغداری، سبزخانه‌ها و آبیاری، وزارت زراعت کارهای ارزنده‌ای در این ولایت انجام داده است. آقای منگل هم‌چنان پیشنهاد داد که مشکل سکتور زراعت در ننگرهار، به دلیل بلند بودن میزان تولید میوه نبود سردخانه و مرکزهای پروسس است که از وزارت زراعت می‌خواهم به این مشکل رسیده‌گی کنند.

این را هم بخوانید:  ایجاد ۷ ولایت جدید/اشرف غنی به دنبال چیست؟

والی ننگرهار گفت که پروژه‌ی جدید می‌تواند در کنار این که زراعت، باغداری را توسعه بدهد، در شش ولسوالی شغل ایجاد کند و زمینه‌های برقراری امنیت و آغاز دور دیگر آبادانی را فراهم کند.

از سوی دیگر داکتر لعل‌محمد معاون شورای ولایتی ننگرهار گفت که نصیراحمد درانی در زمان تصدی‌اش در وزارت احیا و انکشاف دهات برای بهبود وضعیت روستاییان می‌کوشید و حالا در زراعت به جدیت و سرعت تمام برای انکشاف و توسعه‌ی زیربناهای روستایی کار می‌کند. او گفت که از آن‌جایی که ننگرهار مرکز تولید میوه و سبزی است، توسعه‌ی تولید میوه و سبزی، باعث کاهش واردات و افزایش صادرات می‌شود.»

در همین حال حاجی حیات از بزرگان قومی در ننگرهار گفت: «خودکفایی در افغانستان، وابسته‌گی به سرمایه‌گذاری در بخش زراعت دارد و ننگرهار مرکز خوب برای سرمایه‌گذاری در این بخش است.»

در پروژه‌ی «رشد زراعت و انکشاف روستایی» در شش ولسوالی ننگرهار، قرار است در کنار ساخت ۱۹۵ سبزخانه‌ی تجارتی، ۲۳۰ گل‌خانه‌ی کوچک برای زنان، اعمار ۱۹ زیرساخت آبیاری، ایجاد ۴۲۰ جریب باغ متراکم و نیمه‌متراکم، توزیع «عوامل تولید» به ۴۶۰ باغداران، ساخت ۵۰ مرکز زنبور داری برای خانم‌های تحت حمایت پروژه و شماری دیگر از فعالیت‌های توسعه‌ای، انجام شود.

این را هم بخوانید:  عربستان سعودی «۲۰ میلیارد دالر» در پاکستان سرمایه گذاری کرد

هم‌چنان یک مرکز فروش محصولات زراعتی در ننگرهار نیز ایجاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *