• انتشار: ۱۰ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۱۸ ب.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 11480
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=11480

یک فارم جدید تحقیقاتی روی میوه‌ها در ننگرهار ساخته می‌شود

این فارم تحقیقاتی جدید، در سطح کشور روی میوه‌های گوناگون تحقیق خواهد کرد تا مواردی چون آفات و امراض، ثمربخشی، بهبود حاصل‌دهی و کیفیت حاصلات باغ‌های میوه را مورد موشکافی قرار دهد.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، یک فارم جدید تحقیقات روی میوه‌های گوناگون را در ولایت ننگرهار می‌سازد.

این فارم تحقیقاتی جدید، در سطح کشور روی میوه‌های گوناگون تحقیق خواهد کرد تا مواردی چون آفات و امراض، ثمربخشی، بهبود حاصل‌دهی و کیفیت حاصلات باغ‌های میوه را مورد موشکافی قرار دهد.

یافته‌های علمی و تحقیقاتی این فارم، باعث بهبود کیفیت، افزایش حاصلات و در نهایت کاهش واردات میوه و افزایش درآمد باغداران خواهد شد.

رفیع‌الله رحیمزی رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت ننگرهار هنگام نظارت با تیم تخنیکی همراهش از جریان کار ساخت این فارم تحقیقاتی، یادآور شد که این فار توسط پروژه‌ی عوامل تولید زراعتی یا “AAIP” به هزینه‌ی ۱۶ میلیون افغانی از بودجه‌ی انکشافی وزارت زراعت ساخته می‌شود که کار ساخت آن جریان دارد.

۴ دفتر اداری، سرپناه برای ماشین‌آلات، دستگاه ترمیم ماشین‌آلات، دستگاه “تهریشر”، ساخت سیستم منظم آب‌دهی، ساخت سرک‌ها و بازسازی ساختمان سابق، شامل پروژه‌ی ساخت فارم جدید تحقیقات درباره‌ی میوه‌ها در ننگرهار است.

این را هم بخوانید:  ۱۷ سال جنگ و نابودی؛ سندروم ویتنام به سندروم افغانستان تبدیل می شود؟

رییس زراعت ننگرهار روی بهبود کیفیت کار ساخت این فارم تاکید می‌کند و می‌گوید که به مسوولان اجرای این پروژه هدایت داده است تا برابر با قرارداد، کار این فارم را تکمیل کنند.

در مرکز تحقیقاتی میوه در فارم جدید تحقیقات بزرگ به سطح کشور صورت خواهد گرفت.

قابل یادآوری است که همین اکنون ۲۱۳ نوع ستروس، انار، املوک، شفتالو، خرما، زیتون، لوکات، انگور و دیگر میوه‌ها در کلکسون این فارم وجود دارد که با کامل‌شدن تطبیق این پروژه، دامن تحقیقات این فارم بیش از این گسترده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *