• انتشار: ۱۴ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۲:۵۰ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر یک
  • کدخبر: 252
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=252

یاران هم‌سرنوشت!

بهزاد دایم از آدرس هزاره‌ها نان مفت خورده ولی کارِ غیرهزاره‌گی کرده است. بهزاد از مزاری پیراهن عثمان ساخت و به نام مزاری و محقق از هزاره‌های هرات رأی گرفت و به پارلمان آمد، اما اندک‌ترین کار برای هزاره‌های هرات انجام نداد

احمد بهزاد حرفِ هزاره‌گی می‌زند ولی هیچ‌گاه دغدغه هزاره‌گی نداشته، کار هزاره‌گی نکرده و نمی‌کند، بلکه او نمونه‌یی عینی ازخودبیگانه‌گی هزاره‌ها است که دنبال همچون بازی‌گر غلط را گرفته اند.

بهزاد دایم از آدرس هزاره‌ها نان مفت خورده ولی کارِ غیرهزاره‌گی کرده است. بهزاد از مزاری پیراهن عثمان ساخت و به نام مزاری و محقق از هزاره‌های هرات رأی گرفت و به پارلمان آمد، اما اندک‌ترین کار برای هزاره‌های هرات انجام نداد که هیچ، بلکه به‌طور سیستماتیک برای تضعیف هزاره‌ها فعالیت نمود.

به‌طور نمونه هزاره‌های هرات جمعیت قابل ملاحظه‌ی را در آن ولایت تشکیل می‌دهند که بهزاد می‌بایست به عنوان نماینده آن‌ها فعالیت‌های هزاره‌گی کند. هزاره‌های هرات اندک سهم و حضور در حکومت محلی هرات نداشته اند. اگر بهزاد کار هزاره‌گی می‌کرد، می‌بایست در راستای سهیم‌سازی هزاره‌های هرات در حکومت‌ محلی آن ولایت تلاش می‌کرد، که نکرد.

برخلاف او، یاران هم‌سرنوشت او – عطا محمد نور – در عین‌حالی‌که والی بلخ بود، بیش‌ترین تلاش خود را در سهیم‌سازی تاجیک‌ها در حکومت محلی بامیان نمود. نمونه‌یی مداخله و تشویق به آشوب‌گری عطامحمد نور در امور حکومت محله‌یی بامیان، حمایت و تحریکِ کسی بوده است که روزگاری آن مهره عطامحمد نور در بامیان آشنایم بود و با هم ساعت‌ها می‌نشستیم در رابطه به نهیلیسم و پوچ‌گرایی بحث می‌کردیم. وقتی او با عطا محمد نور رابـطه برقرار کرد و در تلاش آشوب‌گری در بامیان برآمد، رابطه‌یی ما قطع شد.

برای کسانی‌که در جریان تشدید منازعات قومی و اجتماعی در بامیان استند، می‌دانند که من از چه می‌گویم. اما، مسأله‌ی اساسی این نیست که بهزاد کار هزاره‌گی می‌کند یا نمی‌کند. بلکه مسأله‌ی اساسی این است که مردم ما آن‌قدر درمانده و بی‌چاره شده اند که وقتی یکی مثلی احمد بهزاد “یاران هم‌سرنوشت!” خودش را صدا می‌زند، مردم ما به اشتباه از شوق به پوست خود نمی‌گنجند و بی‌باکانه لبیک می‌گویند.

بد نیست که بدانیم “یاران هم‌سرنوشت!” بهزاد کسانی‌ اند که در بامیان هزاره‌ها را قبول ندارند و در تلاش آشوب و ناامنی بامیان اند. یاران هم‌سرنوشت بهزاد کسانی اند که حضور هزاره‌ها را در بامیان به چالش کشانده اند و همه روزه برنامه‌های تخریبی برای هزاره‌ها در بامیان دارند.

بدیهی است که عصبیت را نمی‌شود انکار کرد و از آن فاصله گرفت. و این هم بدیهی است که کنش‌ها و واکنش‌های سیاسی در افغانستان قومی و نژادی است، هر کسی که در درون همچون وضعیت و فضایی آلوده‌ی قومی، حرف غیرقومی می‌زند، در واقع حرف توخالی و بلف می‌زند، دروغ می‌گوید. باید متوجه باشیم که “یاران هم‌سرنوشت!” بهزاد، مردم هزاره نیست. اگر حرف مرا باور ندارید، حداقل یک‌بار به دفتر ارتباطات این نماینده هزاره‌ها در هرات بروید، ببینید که نزدیکانش چگونه با شما به عنوان یک هزاره برخورد می‌کنند و به شما ریشخند می‌زنند. بد نیست در کنار مسأله‌ی “تبعیض سیستماتیک”، اندکی به مسأله‌ی “حماقت سیستماتیک” هم توجه نماییم.

برگرفته از صفحه امید طاهری در فیسبوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *