• انتشار: ۲ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۹:۳۵ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 460
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=460

گفتگوی پدر معنوی طالبان و اشرف غنی در مورد صلح

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد گفته‌است که این تماس تلفنی، همزمان با ملاقات روز گذشته وی با مولانا سمیع الحق و در حضور او انجام شده است.

مولانا سمیع الحق سیاستمدار پاکستانی و رهبر حزب جمعیت علمای اسلام شاخه سمیع که پدر معنوی طالبان معروف است، در گفت و گوی تلفنی با اشرف غنی رئیس جمهور کشور، درباره راه های کمک به برقراری صلح در افغانستان با وی گفت و گو کرد.

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد گفته‌است که این تماس تلفنی، همزمان با ملاقات روز گذشته وی با مولانا سمیع الحق و در حضور او انجام شده است.

در جریان دیدار سفیر افغانستان در پاکستان با مولانا سمیع الحق در مدرسه دارالعلوم حقانیه متعلق به این چهره مذهبی-سیاسی پاکستان واقع در شهر اَکوره خَتَک، زاخیلوال زمینه گفت وگوی تلفنی پدر معنوی طالبان و اشرف غنی را فراهم کرد.

این دومین دیدار سفیر افغانستان با پدر معنوی طالبان در مدرسه وی درچند ماه اخیر محسوب می شود.

سمیع الحق و اشرف غنی در گفت وگوی تلفنی خود که ۳۰ دقیقه به طول انجامید، درباره راه های بازگرداندن صلح در افغانستان تبادل نظر کردند.

این را هم بخوانید:  سفیر روسیه: اشرف غنی طوری برخورد می‌کنند، انگار صلح نیاز روسیه و امریکا است

رئیس جمهور غنی از مولانا سمیع الحق به عنوان شخصیت معنوی طالبان و یک چهره قابل احترام نزد ملت افغان توصیف کرد و گفت: پدر معنوی طالبان همیشه خواستار برقراری صلح در افغانستان بوده است.

مولانا سمیع الحق نیز با تاکید بر ارتقای صلح و ثبات هم در افغانستان و هم در پاکستان، گفت که رهبران افغان برای رسیدن به هدف صلح در کشور باید نقش فعال تری ایفا کنند.

وی افزود: فداکاری مردم افغانستان برای صلح در کشورشان نباید از بین برود، بلکه دولت و مردم افغانستان باید خود را از نیروهای خارجی مستقر در این کشور جدا کنند.

پدر معنوی طالبان همچنین از حسن نیت خود و آمادگی برای ایفای نقش در مسیر از بین بردن تنش میان دولت کابل و طالبان خبر داد.

وی همچنین از دولت های پاکستان و افغانستان نیز خواست تا اختلافات خود را از طریق گفت وگو و رایزنی حل و فصل کنند.

این را هم بخوانید:  منابع پاکستانی خبر از دیدار «بن سلمان» شاهزاده سعودی با «طالبان» در اسلام آباد دادند

مولانا سمیع الحق در این تماس تلفنی، نسبت به گسترش نفوذ هند در افغانستان نیز ابراز نگرانی کرد.

با این حال سفیر افغانستان اعلام کرد: رهبران طالبان باید گام های رو به جلو بردارند و با دولت، پای میز مذاکره بنشینند.

ملاقات زاخیلوال با سمیع الحق و تماس تلفنی این شخصیت مذهبی-سیاسی پاکستانی مورد قبول طالبان و دولت افغانستان، در شرایطی انجام شده است که تنش ها میان کابل و اسلام آباد پس از تشدید حملات تروریستی اخیر در افغانستان، بحرانی تر شده و افغانستان از جمله در روزهای اخیر، پاکستان را به حمایت و پناه دادن به تروریست هایی متهم کرد که با استفاده از موقعیت امن خود در خاک پاکستان، دست به حملات تروریستی علیه افغانستان می زنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *