• انتشار: ۱۵ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۵:۱۱ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 7541
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7541

گزینه نظامی بحران افغانستان را حل نمی‌کند

نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان اعلام کرد که گزینه نظامی به تنهایی نمی‌تواند بحران در افغانستان را حل کند ما از کشورهای منطقه می‌خواهیم تا در نابودی مراکز امن تروریستی بیشترین تلاش خود را به خرج بدهند.

نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان اعلام کرد که گزینه نظامی به تنهایی نمی‌تواند بحران در افغانستان را حل کند ما از کشورهای منطقه می‌خواهیم تا در نابودی مراکز امن تروریستی بیشترین تلاش خود را به خرج بدهند.

کرنلیوس زیمرمن نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان گفت: سازمان ناتو و کشورهای غربی از استراتژی جدید واشنگتن در افغانستان حمایت می‌کنند اما ما خواستار نقش سازنده کشورهای منظقه در نابودی مراکز امن تروریستی در منطقه هستیم.

وی در ادامه تصریح کرد: استراتژی جدید واشنگتن که تعهد طولانی‌مدت امریکا نسبت به افغانستان را نشان می‌دهد با راهبرد ناتو در افغانستان همخوانی دارد، زیرا کشورهای عضو ناتو نیز به حمایت طولانی‌مدت از افغانستان متعهد هستند.

زیمرمن اظهار کرد: سازمان ناتو به منظور حمایت از تحکیم امنیت و ثبات در این کشور برای آموزش نیروهای امنیتی افغان بویژه نیروهای هوایی و نیروهای ویژه افغان تاکید دارد.

نماینده غیرنظامی ناتو اذعان کرد: با استفاده از گزینه نظامی نمی‌توان به صلح پایدار در افغانستان دست یافت بلکه برای برقراری صلح پایدار در این کشور به یک تفاهم سیاسی نیز نیاز است که به همین دلیل کشورهای ما از روند صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کنیم.

وی در رابطه با اتهامات واشنگتن مبنی بر حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی گفت: ما از تمام کشورهای منطقه می‌خواهیم تا نقش سازنده‌ای را در تحکیم امنیت در منطقه ایفا کنند و برای نابودی مراکز امن تروریستی تلاش کنند.

زیمرمن در رابطه با افزایش نیروهای ناتو در افغانستان اظهار کرد: بیش از ۱۵ کشور عضو ناتو در حال اعزام نیرو به افغانستان هستند و کشورهای بیشتری نیز در هفته‌های آینده به این روند می‌پیوندند.

نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان در حالی به لزوم تفاهم سیاسی و همکاری‌های منطقه‌ای برای تحکیم صلح در افغانستان تاکید می‌کند که در استراتژی جدید واشنگتن، امریکا به سرکوب نظامی مخالفان مسلح دولت افغانستان تکیه کرده است.

در حالی که مقامات امریکایی بارها به پاکستان نسبت به لزوم مراکز امن تروریستی در خاک این کشور هشدار داده است اما نماینده غیرنظامی ناتو از بردن اسم پاکستان خوددار کرده و تنها به توصیه بر لزوم همکاری کشورهای منطقه در نابودی مراکز امن تروریستی بسنده کرده است.

با این حال پس از هشدار واشنگتن به اسلام‌آباد اینک کشورهای منطقه از جمله چین و روسیه نیز در بیانیه‌ای مشترکی در اجلاس «بریکس» نسبت به حضور مراکز گروه‌های تروریستی در پاکستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

با این حال مقامات پاکستانی همواره حضور گروه‌های تروریستی در خاک این کشور را رد کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *