• انتشار: ۲۱ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۴۷ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 1497
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1497

گرامیداشت از بیست و دومین سالروز شهادت عبدالعلی مزاری در ایران

مراسم گرامیداشت از بیست‌ودومین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری «شهید وحدت ملی» در اصفهان ایران برگزار شده است.

مراسم گرامیداشت از بیست‌ودومین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری «شهید وحدت ملی» در اصفهان ایران برگزار شده است.

در این مراسم علماء، دانشجویان، فرهنگیان و از اقشار مختلف مهاجرین در ولایت اصفهان حضور داشته اند.

مبارز راشدی، وزیر پیشین مبارزه با مواد مخدر و معین نشراتی سابق وزارت اطلاعات و فرهنگ در این مراسم گفته است که مزاری نماد وحدت ملی مبتنی بر عدالت اجتماعی است و لقب شهید وحدت ملی شایسته‌ اش می باشد.

وی افزوده که شهید مزاری در تقابل با تفکر سیاه و تباه استبداد و انحصار قرار داشت، تمام موقعیت‌های ایجاد شده در نظام جدید افغانستان محصول اندیشه‌های وی است.

سپس محمد سلطانی، با ارائه بیانیه ستاد برگزاری مراسم گفته است که وی خواستار تطبیق عدالت اجتماعی در تمامی ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بود.

به گفته وی، تأمین مشارکت همه‌ی اقوام، در تصمیم سازی و تصمیم‌گیری‌های کلان ملی، مشارکت همگانی در ایجاد و تشکیل ساختار قدرت سیاسی و تقنینی، تمرکززدایی از اداره کشور و تغییر نظام متمرکز به سیستم فدرالی از راهبردهای سیاسی دیگرش بود.

سلطانی افزوده که وی خواهان به رسمیت شناختن هویت‌های قومی و مذهبی و تعدیل واحدهای اداری بر اساس نفوس نیز بود.

همچنان در بیانیه ستاد مردمی برگزاری این مراسم آمده است، اصل همگرایی و هم‌پذیری، به‌عنوان مکلفیت عام، سرلوحه‌ی اقدامات سیاسی- اجتماعی همه‌ی عدالت‌طلبان قرار بگیرد.

بر اساس بیاینه، در پیش گرفتن سیاست نفی، به خاطر اختلاف سلایق، تنها به کندی حرکت‌های عدالت‌خواهانه می‌انجامد لذا انتظار می‌رود، همه عدالت خواهان، حول محور اندیشه‌های شهید مزاری جمع شده و مسیر مشترک را بپیمایند.

در ادامه بیانیه از حکومت خواسته شده تا مسئولین ارگان‌های امنیتی که از وظایف خود در تأمین امنیت اجتماعات مدنی بخصوص اجتماع مسالمت‌آمیز دوم اسد در کابل کوتاهی کرده‌اند، پیگیری کند.

روی دست گرفتن برنامه‌ توزیع امکانات بر اساس نفوس، بازبینی در سیاست‌های امنیتی جهت تأمین امنیت شهروندان بخصوص اجتماعات مدنی و برگزاری هرچه سریع‌تر انتخابات شفاف ولسی جرگه از خواست‌های دیگری است که در بیانیه ذکر شده است.

در بیانه آمده است، تعدیل واحدهای اداری بر اساس عدالت اجتماعی، در اولویت قرار دادن انکشاف مناطق محروم و تطبیق هرچه سریع‌تر سرشماری عمومی مطابق نُرم متعارف بین‌المللی تطبیق شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *