• انتشار: ۸ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۰:۱۲ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 14799
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14799

کودکان غزنی از سوء تغذیه رنج می برند

مقامات ریاست صحت عامۀ غزنى مى گویند که به علت خشکسالى، فقر و نا امنى، مریضى سوء تغذى اطفال نسبت به سال هاى گذشته در این ولایت بیشتر شده است.

داکتر ظاهرشاه نیکمل رییس صحت عامۀ غزنى گفت: “آنها افراد راجستر شده نزد ما هست، امکان دارد که ارقام یادشده از این نیز بلند باشد؛ چرا که اکثر مریضان تا کنون راجستر نشده اند.”

رییس صحت عامۀ غزنى افزود که در تمامى ولسوالیهاى غزنى؛ علاوه بر مراکز صحى، به کلینیک هاى سیار وظیفه سپرده که اطفال مبتلا به این مریضى را راجستر کرده و تداوى آنها را آغاز نمایند.

وی گفت: “براى وقایه به شاگردان خود در مکتب تابلیت مى دهیم؛ تا به این مریضى مبتلا نشوند. همچنان برخى برنامه ها را به منظور آگاهى عامه در این مورد برگزار نمودیم.”

به گفته رییس صحت عامۀ غزنى، سال گذشته در این ولایت ۵١٩۶ تن به این مرض مبتلا شده بودند؛ اما امسال تعداد شان به ٧١٢٢ تن بلند شده است.

حمیدالله یکى از باشندگان ولسوالى آب بند غزنى، در پیوند به موضوع به پژواک گفت: “دو پسرم به این مریضى مبتلا شده اند، یکى بزرگ و دومى یک و نیم ساله است.”

این را هم بخوانید:  کمیسیون حقوق بشر افغانستان: در ۱۵ سال گذشته نظامیان خارجی، نیروهای افغان و طالبان مرتکب جنایات جنگی بسیاری شده اند

به گفتۀ موصوف، قبلا مراکز صحى در این ولسوالى وجود نداشت، از همینرو آنها نتوانسته اند که تداوى مریضان خود را انجام دهد.

قابل ذکر است که قد پایین و استخوان ضعیف از علایم اطفال مبتلا به سوء تغذى است که در طول زندگى با امراض مختلف مواجه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *