• انتشار: ۱۷ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۵۶ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 3565
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=3565

کنفرانس کابل؛ جشنی بر روی خون و خاکستر!

کنفرانس کابل با اشتراک بیست کشور به شمول آمریکا، روسیه، ناتو و اتحادیه اروپا در میان تدابیر شدید امنیتی و رخصتی ادارات مفلوج افغانستان در مرکز انحصار قدرت این کشور هزار پاره (ارگ) برگزار گردید.

کنفرانس کابل با اشتراک بیست کشور به شمول آمریکا، روسیه، ناتو و اتحادیه اروپا در میان تدابیر شدید امنیتی و رخصتی ادارات مفلوج افغانستان در مرکز انحصار قدرت این کشور هزار پاره (ارگ) برگزار گردید.

من بدبین نیستم؛ اما این نشست را یک جشن مجلل بر روی خون و خاکستر جنازه های سوخته و بدن های پاره پاره قربانیان حوادث همیشگی تروریستی می بینم. در صحبت های اشرف غنی که تحت مراقبت شدید حنیف اتمر در این نشست ایراد گردید هیچ نکته جدید وجود نداشت. کلمات دیکته شده تشریفاتی با محتوای درهم و برهم و مملو از شک و تردید، نماد تکرار تمسخر دایمی نظام بی نظم و درهم ریخته قبیله ای بر مردم افغانستان و سرگرم کردن جامعه جهانی بود. نتایج اقتصادی و کمک های جهانی این نشست نیز، مثل گذشته های نزدیک، صرف تجمل و تشریفات خانه ها و خانواده های مقامات و تقویت بنیه های اقتصادی مافیاهای قدرت خواهد شد نه صرف صلح و تامین امنیت!. نه طالبان با این نظام صلح خواهند کرد و نه پاکستان به استقلال و تمامیت ارضی این کشور اهمیت خواهد داد و نه عربستان و ایران و دیگران دست از مداخله خواهند برداشت و نه گروه های تروریستی دیگر به حقوق انسانی مردم افغانستان و خون و حیات آنان احترام خواهند گذاشت و سر انجام، صلح، بعنوان همان کیمیای دست نیافتنی برای مردم زجر کشیده و پایمال شده افغانستان باقی خواهد ماند.

دلیل ناکارایی این نشست ها در این است که هدف واقعی از این نوع اجماع های منطقه یی، صلح نیست، بلکه حیف و میل بودجه های جامعه جهانی و تقویت حکومت قبیله است. جهانیان اگر میخواهند صلح کنند و سرمایه گذاری های شان برای صلح نتیجه بدهد باید ریشه های صلح را در درون نظام افغانستان و در نقطه تمرکز انحصار قدرت در حکومت توجه کنند. حلقه انحصارگر قدرت در اطراف اشرف غنی فعلا خنثی کننده تمام پروسه های صلح، مانع توزیع عادلانه قدرت و ملی سازی منابع اقتصادی و در هم زننده انکشاف متوازن و شکننده وحدت ملی و درهم کوبنده مشارکت سیاسی و تمام ارزش های نوین انسانی است.

اسحق موحدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *