• انتشار: ۲۱ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲:۳۸ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 20663
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20663

کمیسیون انتخابات: احزاب سیاسی اذهان مردم را مغشوش می‌کنند

کمیسیون مستقل انتخابات از رهبران احزاب سیاسی می‌خواهد که از مغشوش ساختن افکار عمومی نسبت به انتخابات پرهیز نموده و برای برگزاری شفاف و به موقع انتخابات با کمیسیون همکاری کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات از رهبران احزاب سیاسی می‌خواهد که از مغشوش ساختن افکار عمومی نسبت به انتخابات پرهیز نموده و برای برگزاری شفاف و به موقع انتخابات با کمیسیون همکاری کنند.

حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون انتخابات امروز در یک نشست خبری در کابل از آنچه مغشوش ساختن افکار عامه توسط رهبران احزاب می‌خواند انتقاد کرد.

او گفت که رهبران احزاب سیاسی از اظهاراتی که افکار مردم را نسبت انتخابات مغشوش ساخته و بی‌باوری به این روند ملی را افزایش می‌دهد پرهیز کنند.

هاشمی تصریح کرد: احزاب سیاسی به جای مغشوش ساختن افکار مردم نسبت به انتخابات با کمیسیون در روند برگزاری شفاف و به موقع انتخابات همکاری کرده و سعی کنند میکانیزم تقویت نظارت احزاب و جریان‌های سیاسی از انتخابات را ایجاد کنند.

سخنگوی کمیسیون همچنان با اشاره به روند ثبت نام رای دهندگان در دیتابیس کمیسیون گفت که از میان بیش از ۹ میلیون ثبت نام کننده، ۷٫۳ میلیون تن دردیتابیس کمیسیون ثبت شده و مابقی در جریان روزهای آیند ثبت گردیده و در ویب سایت کمیسیون به نشر خواهد رسید.

او افزود که پس از تکمیل این روند، فهرست ابتدایی رای دهندگان در مراکز رای دهی با نمایش گذاشته شده و اعتراضات مردم نسبت به این فهرست نیز گرفته شده و به آنان رسیدگی خواهد شد.

وی گفت که تفکیک تذکره‌ها و استیکرهای تقلبی و تکراری بخشی از برنامه ترتیب فهرست نهایی رای دهندگان خواهد بود که در جریان ترتیب این فهرست شناسایی شده و از فهرست نهایی حذف خواهند شد.

او از نهادهای عدلی و قضایی کشور خواست که عاملان جعل بیش از ۸۰ هزار شناسنامه تکراری را که پیش از این مشخص شده و کسانیکه در جریان ترتیب فهرست نهایی رای دهندگان عامل جعل و تقلب دانسته خواهند شد، شناسایی و مورد پیگرد قرار دهند.

سخنگوی کمیسیون با اشاره به برخی گزارش‌ها که از بیشتر بودن تعداد ثبت نام شوندگان رای دهی از تعداد واجدین شرایط رای دهی و نفوس مجموعی در برخی محلات حکایت دارد، نیز خاطر نشان ساخت که در جریان ترتیب فهرست نهایی، اینگونه آمارهای متضاد نیز مورد بررسی قرار گرفته و عوامل آن مشخص خواهد شد.

او احتمال اسکان گزینی بی جا شدگان داخلی، عودت مهاجرین و ثبت نام باشندگان مناطق نا امن در مناطق امن را از عواملی خواند که ممکن است در افزایش آمار ثبت نام شوندگان، بالاتر از تعداد نفوس و واجدین شرایط درمحلات نقش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *