• انتشار: ۶ قوس ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۲۴ ب.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 10057
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=10057

کمک ۹.۱ میلیون دالری جاپان برای توسعه‌ی مناطق مرزی افغان-تاجیک

سفیر جاپان در یک برنامه‌ی رسمی در سفارت آن کشور در کابل، با حضور مقام‌های افغان و سفیر تاجیکستان اعلام کرد که برای توسعه‌ی زنده‌گی در مرز مشترک افغانستان-تاجیکستان، ۹.۱ میلیون دالر و برای محو فلج کودکان و جلوگیری از شیوع دیگر امراض در افغانستان، ۸.۶ میلیون دالر کمک می‌کند.

سفیر جاپان در یک برنامه‌ی رسمی در سفارت آن کشور در کابل، با حضور مقام‌های افغان و سفیر تاجیکستان اعلام کرد که برای توسعه‌ی زنده‌گی در مرز مشترک افغانستان-تاجیکستان، ۹.۱ میلیون دالر و برای محو فلج کودکان و جلوگیری از شیوع دیگر امراض در افغانستان، ۸.۶ میلیون دالر کمک می‌کند.

کمک‌های جاپان برای توسعه‌ی مناطق مرزی افغانستان با تاجیکستان، از طریق برنامه‌ی لیتاکای وزارت احیا و انکشاف دهات به مصرف می‌رسد.

قرار است ۹.۱ میلیون دالر کمک جدید جاپان در مرحله‌ی دوم این برنامه، به توسعه‌ی مناطق مرزی افغانستان و تاجیکستان، زنده‌گی ۱٫۸ میلیون روستایی دیگر را که در مناطق مرزی دو کشور رونق ببخشد و آنان را خودکفا سازد.

توافق‌نامه‌های اهدای این کمک، در سفارت جاپان در کابل امروز میان میتسوجی سوزوکا سفیر جاپان، تاکاشی و اتانابی نماینده ارشد اداره همکاری‌های جاپان، بانو ادل خدر، نماینده‌ی اداره یونیسف و جوسیلن میسن رییس عمومی پروگرام انکشافی ملل متحد در افغانستان در حضور فیروز‌الدین فیروز، وزیر صحت عامه، مختار غفارزوی نماینده‌ی وزارت احیا و انکشاف دهات و شرف‌الدین امام، سفیر تاجیکستان امضا شد.

مختار غفارزوی رییس انستیتوت انکشاف دهات، از دولت و مردم جاپان و از حمایت‌‌های آن کشور در دستیابی افغانستان به اهداف انکشافی‌‌اش گفت: «این حمایت‌های سخاوتمندانه، زنان، مردان، جوانان، فارغ‌التحصیلان، دهقانان و مردمان روستایی افغانستان را در راستای تغییری مثبت و بلند رفتن استانداردهای زنده‌گی‌شان کمک بسزایی کرده است. حمایت‌‌های مالی جاپان در مرحله‌ی اول پروژه رشد معیشت در ساحات مرزی افغان تاجیک (لیتاکا) باعث اعمار و تجهیز ۷ مرکز تسهیلات تجارت محلی شد و نیز به ۷۱۶ تن از باشنده‌گان محل، مهارت‌های جدید تجارتی آموزش داد، که در نتیجه برای ۵۰۰ تن از روستاییان کار مداوم ایجاد شد. این دست‌آورد‌ها، بزرگ است و ماندگار خواهد بود.»

با این کمک‌ها، مرحله‌ی دوم لیتاکا، تطبیق خواهد شد. هدف مرحله دوم پروژه‌ی رشد معیشت در ساحات مرزی افغان – تاجیک، بلندبردن سطح زنده‌گی مردم در ۶ والسوالی (شهربزرگِ بدخشان، ینگی قلعه، دشت قلعه و چاه آبِ تخار، امام‌صاحبِ کندز و ولسوالی خلم ولایت بلخ) است.

تحکیم ثبات، رشد سطح اقتصادی، خودکفایی و تشویق جوامع دو طرف مرز در رابطه به همکاری‌های همه‌جانبه از اهداف دیگر این برنامه است. مرحله دوم پروژه‌ی لیتاکا طبق طرزالعمل برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد.

از جمع این کمک ۱۷.۷ میلیون دالری جاپان که ۹.۱ میلیون آن در مناطق مرزی افغانستان و تاجیکستان به مصرف می‌رسد، ۸.۶ میلیون دیگر آن، به منظور خرید واکسین پیش‌گیری از وقوع فلج برای ۱۰.۳ میلیون کودک به مصرف خواهد رسید. هم‌چنان این کمک، ۲.۵ میلیون بانو را در سن بارداری، خدمات مصونیت ارایه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *