• انتشار: ۱۵ جوزا ۱۳۹۷
  • ساعت: ۴:۳۵ ب.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 18264
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=18264

کمبود آب آشامیدنی در کشور یک مشکل جدی است

مجیب الرحمان کریمی، وزیر احیا و انکشاف دهات در مراسم امضای این قراردادها در کابل، کمبود آب آشامیدنی در کشور را یک مشکل جدی خواند.

وزارت احیا و انکشاف دهات، قرارداد ۹۹ پروژه انکشافی آب‌رسانی را به ارزش ۲۴۰ میلیون افغانی با شوراهای انکشافی ۲۱ ولایت به امضا رساند.

مجیب الرحمان کریمی، وزیر احیا و انکشاف دهات در مراسم امضای این قراردادها در کابل، کمبود آب آشامیدنی در کشور را یک مشکل جدی خواند.

آقای کریمی گفت:”هموطنان ما در سال روان با مشکل جدی آب‌ آشامیدنی مواجه اند. وزارت احیا و انکشاف دهات تلاش می‌کند تا با برنامه‌هایی که روی دست دارد بتواند این مشکل را تا حدودی حل کند.”

وی افزود:” وزارت احیا و انکشاف دهات به همین اساس برای ایجاد زمینه دسترسی آسانتر مردم به آب آشامیدنی، ۹۹ قرارداد پروژه‌های آب‌رسانی را با ارزش جمعی ۲۴۰ میلیون افغانی برای ۲۱ ولایت کشور با شوراهای انکشافی به امضا می‌رساند.”

به گفته وی، این پروژه‌ها در بخش‌های چاه‌های عمیق و سطحی، کانال‌های آبیاری، شبکه‌های آبرسانی و ذخیره‌های آبی می‌باشد.

به گفته آقای کریمی، این پروژه‌ها با در نظر داشت انکشاف متوازن تا پایان سال جاری در ۲۱ ولایت کشور یعنی ولایت‌های؛ کابل، خوست، بلخ، بادغیس، جوزجان، سمنگان، پنجشیر، تخار، غرنی، پروان، غور، بدخشان، ننگرهار، بامیان، دایکندی، هلمند، زابل، پکتیا، فراه، قندهار و نورستان به بهرده برداری خواهند رسید.

وی بیان داشت:” با تطبیق این پروژه‌ها ۲۲ هزار و ۷۰ خانواده به صورت مستقیم و غیرمستقیم از این پروژه‌ها بهره‌مند می‌شوند و نیز در جریان تطبیق آن ۱۷۵هزار روز کاری ایجاد می‌شود.”

آقای کریمی همچنان بیان داشت: “۹ ولایت کشور به شدت با مشکل کمبود آب و خشکسالی مواجه اند.”

وی افزود: “وزارت احیا و انکشاف دهات تلاش می‌کند تا از طریق برنامه ملی آب‌رسانی و از طریق شبکه‌های آبی، راه حل‌های دراز مدتی را برای مقابله مشکل کم آبی در این ۹ ولایت پیدا کرده و به زودی تطبیق نماید.”

به گفته آقای کریمی، مسأله خشک‌سالی در ولایت‌های چون تخار، قندوز، بغلان، سمنگان، بلخ، جوزجان، نیمروز، سرپل و بادغیس بسیار حاد بوده و مردم آن به آب آشامیدنی صحی و آب زراعتی نیاز مبرم دارند.”

وزیر انکشاف دهات همچنان خاطر نشان کرد که این وزارت با همکاری اداره یونیسف، مشکل کم آبی ۳ هزار فامیلی که در غرب کشور از اثر نا امنی و خشکسالی‌ها بی جا شده اند را با استفاده از تانکرهای آبرسانی تا حدودی حل کرده است.

وی تاکید کرد که وزارت انکشاف دهات فردا قرار است در پیوند به مبارزه با خشکسالی با شماری از ادارات بین المللی نشستی داشته باشد که در آن تلاش می‌شود همکاری این ادارات را برای همکاری با افغانستان در بخش مقابله با پیامدهای خشکسالی به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *