• انتشار: ۲ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۰:۲۳ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 20996
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20996

کش‌مکش‌های اعضای شورای عالی جنبش روشنایی به کجا ختم می‌شود؟

به گمان می رسد که اعضای شورای عالی جنبش روشنایی به خاطر رسیدن به کرسی پارلمان به جان همدیگر افتاده باشند تا با وارد کردن تهمت بالای یکدیگر توانسته باشند خود را بهتر از آن دگری مطرح کرده باشند.

به گمان می رسد که اعضای شورای عالی جنبش روشنایی به خاطر رسیدن به کرسی پارلمان به جان همدیگر افتاده باشند تا با وارد کردن تهمت بالای یکدیگر توانسته باشند خود را بهتر از آن دگری مطرح کرده باشند.

اکنون در آستانه انتخابات پارلمانی به جان هم افتاده‌ اند که جنبش روشنایی ساختاری گردد و یا ساختاری نگردد و این موضوع در میان صفوف جنبش روشنایی هم به مسأله داغ تبدیل شده است که هریکی در این رابطه اظهار نظر می نمایند .

اکنون بیایید این موضوع را به بررسی بگیریم که چگونه جنبش روشنایی را ساختاری می سازند .

۱ : آیا جنبش روشنایی را به حزب سیاسی تبدیل می نمایند ؟ در این صورت باید طرح کاملاً نو ریخته شود اساسنامه ، مرامنامه و کمیته های گوناگون ایجاد گردد و هریکی دارای مسوولیت و جواب ده باشند ، که در این صورت این مسئله مطرح می گردد که در یک حزب سیاسی یک نفر می تواند عضو یک حزب سیاسی را داشته باشند و اصلأ در جهان چنین نمونه وجود ندارد که که یک فرد عضو چندین حزب را داشته باشد پس تکلیف آن عده از اعضای جنبش روشنایی که از خود حزب دارند و یا عضو یک حزب سیاسی دگر هستند چه می شود ؟ تبدیل شدن جنبش روشنایی به یک حزب سیاسی در صورت ممکن است که آن عده از اشخاص که دارای حزب سیاسی هستند و یا عضو دگر احزاب سیاسی هستند یا از احزاب خود صرف نظر نمایند و یا از جنبش روشنایی صرف نظر نمایند در غیر آن صورت تبدیل جنبش روشنایی به حزب سیاسی به یک امر محال تبدیل می گردد ، اگر در این صورت اعضای شورای عالی جنبش روشنایی یک حزب سیاسی مدرن ، متحد ، یک پارچه و هدف مند ایجاد می نمایند واضح است که اینگونه ساختاری شدن بهتر است از نا ساختاری شدن .

۲ : آیا جنبش روشنایی را با حفظ احزاب موجوده ساختاری می سازند ؟ که در این صورت می خواهند جنبش روشنایی را به شکل یک سازمان اجتماعی نگهدارند و یک سازمان اجتماعی را ساختاری بسازند که بازهم این سوال مطرح می گردد که در طرح چنین ساختاری نیز کشمکش های حزبی باقی می ماند و هریکی از احزاب درون جنبش روشنایی می خواهند که از جنبش روشنایی در راستای منافع حزبی خود استفاده نمایند ، اینگونه ساختاری شدن جنبش روشنایی به جای اینکه مشکلات جنبش روشنایی را حل نماید به مشکلات آن می افزاید .

پس بهتر است که افراد خبره و وارد به سیاست بدون غرض و مرض یک طرح معقول و قابل قبول را برای اکثریت هواداران جنبش روشنایی ارایه نمایند تا جنبش روشنایی از این بن و بست نجات یابند زیرا طرح یک مسأله آسان است اما تطبیق و راه های عملی آن مشکل است .

نگارنده: حسن علی عدالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *