• انتشار: ۲۹ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۳۲ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 8961
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8961

کرزی در مسکو: داعش پروژه‌ی کشورهای غربی است

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان در نشست کلوب والدای روسیه باری دیگر در مورد صلح با گروه طالبان، دایر کردن لویه جرگه و حضور گروه داعش در کشور سخنرانی کرد.

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان در نشست کلوب والدای روسیه باری دیگر در مورد صلح با گروه طالبان، دایر کردن لویه جرگه و حضور گروه داعش در کشور سخنرانی کرد.

کرزی در این نشست گفته است: “من از طالبان می‌خواهم که به میز گفت‌وگو برگردند. طالبان باید برای تامین ثبات در افغانستان وارد گفت‌وگوی سیاسی با حکومت افغانستان شوند”.

او خطاب به طالبان گفت: “اگر می‌خواهید که نیروهای خارجی به ویژه نظامیان امریکایی افغانستان را ترک کنند، بهترین گزینه گفت‌وگوی صلح است”.

آقای کرزی همچنین تاکید کرد که “باید لویه جرگه برگزار شود و در آن طالبان نیز اشتراک و از این طرق خواست‌‎هایشان را مطرح کنند”.

او با انتقاد از رویکرد امریکا در افغانستان گفت که “داعش پروژه‌ی کشورهای غربیست و هدف آن ناامنی افغانستان و کشورهای منطقه است”.

او گفت: “باید به گونه‌ی واضح بگویم که هیچ جنگجوی داعش از عراق و سوریه به افغانستان نیامده است. سندها شاهدهای زیادی وجود دارد که نشان میدهد چرخبال‌های ناشناس داعشیان را درافغانستان حمایت می‌کند”.

این را هم بخوانید:  دیدار «بن سلمان» با طالبان لغو شد

آقای کرزی افزود: ” داعشیان توسط چرخبال‌های ناشناس در برخی از منطقه‌های افغانستان به ویژه شمال، شرق و شمال شرق افغانستان انتقال داده می‌شوند. این گروه هم چنان توسط چرخبال‌ها حمایت تسلیحاتی می‌شوند”.

چند روز پیش آقای کرزی مخالفت شدیدش را با راهبرد تازه‌ی امریکا برای افغانستان و منطقه اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *