• انتشار: ۳۰ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۵:۱۱ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 12463
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12463

کرزی: آینده کشور با حضور امریکا بسیار نامطئن است/ به نقطه پایین تر از صفر و غلامی کامل سقوط می کنی

کرزی به یک آینده نامطمئن پیش روی کشور اشاره می کند که در آن افغانستان به حدی کوچک و فقیر می شود که نمی تواند از امریکا تقاضای توقف اقداماتش را بکند.

حامد کرزی در مصاحبه‌ ای گفته است امریکایی‌ها از برگزاری لویه جرگه در افغانستان می ‌هراسند و نگران هستند که مردم به حضور آنها نه بگویند.

آقای کرزی در مصاحبه با واشنگتن پست، درباره روابط کابل با واشنگتن و حضور نظامی امریکا در افغانستان صحبت کرد و گفت: لازم نیست امریکا تا این حد پایگاه در افغانستان بسازد تا از این کشور در مقابل تعداد معدودی شبه ‌نظامی طالبان دفاع کند.

آن‌ها به این دلیل اینجا هستند که تمامی دشمنان بزرگ امریکا در همسایگی افغانستان به سر می‌برند و بر حسب اتفاق ما نیز اینجا هستیم.

او خاطرنشان کرد: حضور نظامی امریکا در افغانستان پذیرفته شده است اما آن‌ها نباید ما را فریب دهند.

او به یک آینده نامطمئن پیش روی کشور اشاره کرد که در آن افغانستان به حدی کوچک و فقیر باقی می‌ماند که نتواند از امریکا تقاضای توقف اقداماتش را کند.

کرزی افزود: ما شاهد هستیم که بسیاری از افغان‌ها در حال از دست دادن جانشان برای این آینده نامطمئن هستند.

با این حال، او تاکید کرد: ما یک کشور هستیم و باید به منافع ما احترام گذاشته شود.

او خواهان یک مسیر سیاسی جایگزین در افغانستان شده و پیشنهاد یک لویی جرگه را داد.

کرزی گفت: من می ‌دانم امریکایی‌ها نگران هستند که لویه جرگه از آن‌ها بخواهد افغانستان را ترک کنند و از من بخواهند که برگردم اما من نمی ‌خواهم که برگردم.

امروز وضعیت به حدی بد است که ما نیاز داریم دوباره به مردم برگردیم. امریکا لازم نیست که از ما بترسد اما رفتار امریکا در حال آسیب زدن به ما است.

اعتقاد ما به ارزش‌های دموکراتیک غربی‌ها در حال از بین رفتن است چون از خودمان می‌پرسیم چرا آن‌ها همیشه می‌خواهند ما را ضعیف و بی‌ثبات ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *