• انتشار: ۲۲ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۹:۵۵ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 14052
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14052

کاستی های استراتژی جنبش روشنایی در خارج از افغانستان

بعد از بی نتیجه ماندن تظاهرات موسوم به جنبش تبسم، کانتینر چینی بر سر راه دو راهپیمایی اعتراضی جنبش روشنایی (در ۲۷ ثور/اردیبهشت ۱۳۹۵ و ۲ اسد/مرداد ۱۳۹۵) و حمله انتحاری به هواداران آن (با بیش از ۴۰۰ کشته و زخمی)، سرکوب تجمعات موسوم به جنبش رستاخیز در ۱۲ جوزا/خرداد ۱۳۹۶ و متعاقب آن حمله انتحاری دو روز بعد به مراسم تشییع جنازه کشته شدگان آن جنبش، عملن افکار عمومی در داخل افغانستان اجازه برگزاری تجمع های اعتراضی گسترده را نداد. بدین خاطر جنبش روشنایی ناچار شد تجمع اعتراضی ۶ میزان/مهر ۱۳۹۵ خود را به تعلیق درآورد.

بعد از بی نتیجه ماندن تظاهرات موسوم به جنبش تبسم، کانتینر چینی بر سر راه دو راهپیمایی اعتراضی جنبش روشنایی (در ۲۷ ثور/اردیبهشت ۱۳۹۵ و ۲ اسد/مرداد ۱۳۹۵) و حمله انتحاری به هواداران آن (با بیش از ۴۰۰ کشته و زخمی)، سرکوب تجمعات موسوم به جنبش رستاخیز در ۱۲ جوزا/خرداد ۱۳۹۶ و متعاقب آن حمله انتحاری دو روز بعد به مراسم تشییع جنازه کشته شدگان آن جنبش، عملن افکار عمومی در داخل افغانستان اجازه برگزاری تجمع های اعتراضی گسترده را نداد. بدین خاطر جنبش روشنایی ناچار شد تجمع اعتراضی ۶ میزان/مهر ۱۳۹۵ خود را به تعلیق درآورد.

حکومت افغانستان که با اعلان رسمی و غیر رسمی عدم قبول مسئولیت و ناتوانی در تامین امنیت تجمعات اعتراضی، عملن چنین چیزی را می خواست، خود را برنده دینامیک ناامنی و اعتراضات مردمی یافت. در این میان اتهام های سنگینی هم به حکومت مبنی بر دست داشتن در حمله به تجمعات اعتراضی و یا سهل انگاری عامدانه امنیتی وارد گردید. اما مقامات حکومتی و امنیتی افغانستان، سرخوش از “جمع شدن گلیم” اعتراض کنندگان خیابانی، با بی اعتنایی کامل، حتی زحمت رفع اتهام را به خود نداد.

از سوی دیگر تنها پر طرفدارترین جنبش خیابانی، یعنی جنبش روشنایی، از همان آغاز شکل گیری، به بلند کردن صدای اعتراض در خارج از افغانستان فکر می کرد. برگزاری تجمع اعتراضی در کنفرانس لندن در ثور / اردیبهشت ۱۳۹۵ و ایجاد اخلال در سخنرانی اشرف غنی در همین راستا انجام گردید.

در چنین شرایطی اندک اندک نشانه های آن دیده می شود که هواداران جنبش روشنایی تصمیم گرفته اند تا استراتژی حضور خیابانی خود را به طور کامل بر براه انداختن اعتراضات در بیرون از افغانستان مخصوصا در هنگام حضور سران ارشد حکومتی افغانستان بنا کنند.

علاوه بر نبودن امکان برگزاری مسالمت آمیز و بدون دادن هزینه های گزاف غیرقابل پیشبینی جانی در داخل افغانستان، منطق دیگر پشتیبان این استراتژی این است که تقریبا تمام مصارف و منابع مالی نظام سیاسی افغانستان از سوی کشورهای خارجی و در راس آن امریکا تامین می شود. بنابراین عملن هیچ سیاستی در افغانستان (از جمله سیاستهای مورد اعتراض و به زعم معترضان تبعیض آمیز) بدون جلب رضایت و یا حداقل اطلاع پشتیبانان خارجی حکومت افغانستان اتخاذ نمی گردد. در این صورت اگر کشورهای تمویل کننده نظام سیاسی افغانستان خواستهای معترضان را بپذیرند، حتمن از اهرم فشار قوی ای که در اختیار دارند، می توانند برای انجام تغییرات به نفع معترضان استفاده کنند.

با این استراتژی جدید تاکنون حداقل پنج تجمع اعتراضی به ترتیب در بروکسل (۱۴ میزان/مهر ۱۳۹۵)، مونیخ (۲ حوت/اسفند ۱۳۹۵)، کانبرا (۱۴ حمل/فروردین ۱۳۹۶)، و واشنگتن (۱ جوزا/خرداد ۱۳۹۶) و اخیرا باز هم در مونیخ (۲۸ دلو/بهمن ۱۳۹۶) برگزار شده است.

گسترده بودن پایگاه اجتماعی هواداران جنبش روشنایی در سرتاسر دنیا و همبستگی بالای اجتماعی هواداران آن، امکان مانور، انسجام و سازماندهی فوق العاده ای به جنبش روشنایی داده است. این قدرت خود را نه تنها در برگزاری تجمعات بین المللی متعدد نشان داده است، بلکه مهمتر از آن بعد از انفجار مرگبار ۲ اسد ۱۳۹۵، هواداران جنبش روشنایی در سرتاسر دنیا با سازماندهی بی سابقه اقدام به حمایت مالی از بازماندگان آسیب دیدگان این انفجار و همچنین تداوی زخمیان بدون اتکا به منابع دولتی و حکومتی نمود.

به نظر می رسد هواداران جنبش روشنایی در داخل و خارج افغانستان از بلندمدت بودن تاثیرات احتمالی تجمعاتشان در خارج از افغانستان آگاه هستند و بنابراین تا بدینجای کار با اعتماد به نفس نشان داده اند که صبورانه مصمم به ادامه دادن اعتراضات شان تا حصول به نتیجه مطلوب هستند. با این حال هرچند تجمع های اعتراضی گسترده و متعدد در هنگام برگزاری مجامع مهم بین المللی شرط لازم و مهمی برای پیروزی این استراتژی هست، اما شرط کافی به شمار نمی رود. برای رسیدن به موفقیت، جنبش روشنایی باید کارهای به مراتب سختتری نسبت به برگزاری تجمع نیز انجام دهد که مهمترین آنها به شرح ذیل هستند:

اول – تجمعات اعتراضی نیاز دارند مخاطب خود را نه تنها در میان سیاستمداران و تصمیم گیرندگان کشورهای غربی، بلکه در میان افکار عمومی کشورهای تمویل کننده افغانستان (و مهمترین آنها مردم امریکا) بیابند. بنابراین هواداران جنبش روشنایی باید بتوانند با استفاده از ابزارهای مناسب مانند میزان جمعیت شرکت کننده، استفاده موثر از رسانه های کلاسیک (روزنامه ها، مجلات، رادیوها، تلویزیونها) و شبکه های اجتماعی مدرن (توییتر، فیسبوک و…)، پیام و محتوای مناسب و جذابی به افکار عمومی این کشورها برسانند، به نحوی که آنها به راحتی اثرات سیاستهای تبعیض آمیز دولت افغانستان را بر میزان هزینه های مالی و جانی کشور خودشان و زندگی روزمره شان دریابند. در این صورت جنبش روشنایی انرژی بسیار مضاعف و تعیین کننده ای برای تاثیر گذاری بر روند تصمیمات کشورهای تمویل کننده حکومت افغانستان به دست خواهد آورد.

دوم – استفاده حداکثر از امکانات لابی و مذاکره با تصمیم گیران و تصمیم سازان کشورهای تمویل کننده حکومت افغانستان بالاخص امریکا نیز اهمیتی اساسی دارد. لازم است اطلاعات مفصل و مستند درباره روند تاریخی منجر به وضعیت نامطلوب فعلی در افغانستان به مقامات کشورهای خارجی داده شود. همچنین نشان دادن پیامدهای ادامه روند فعلی از یک سو، و میزان و امکان تغییر در وضعیت آینده در صورت توجه به خواسته های معترضین از سوی دیگر ضرورت دارد. همچنین ملموس کردن تاثیر هر دو سناریو (ادامه روند نامطلوب موجود و تغییر سیاستها) بر وضعیت کشورهای تمویل کننده و دستیابی به منافع استراتژیکشان در افغانستان هم اهمیتی غیر قابل انکار دارد. اهمیت این مورد در آن است که اطلاعات، آمارها و طرح های توجیهی داده شده به شرکای بین المللی از طرف حکومت افغانستان بسیار ناقص و در بسیاری موارد به گونه عامدانه ای تحریف شده و نادرست هستند و نشان دهنده واقعیت موجود در افغانستان نمی باشند.

علاوه بر لزوم ارتباط با بدنه کارشناسی و بروکرات دولتهای خارجی، انتخابات پارلمانها و ریاست جمهوری (مانند انتخابات کنگره و سنای امریکا در نوامبر ۲۰۱۸) نیز فرصت مناسب دیگری است تا هواداران جنبش روشنایی پیام خود را به سیاستمداران احتمالی آینده در کشورهای تمویل کننده افغانستان منتقل کرده و در جلب نظر آنها به مسایل مورد اعتراض شان بکوشند.

سوم – فاکتور دیگر اساسی استفاده از ظرفیت های حقوقی کشورهای غربی و نهادهای بین المللی است. بسیاری از هواداران جنبش روشنایی در کشورهای خارج از افغانستان شهروند رسمی کشور مقیم شان هستند. بنابراین طی یک کار بلندمدت و تخصصی در زمینه های گوناگونی از جنایت جنگی و نسل کشی گرفته تا فساد نهادهای بروکراتیک کشورهای مقیم شان می توانند از ظرفیت های حقوقی کشورهای مقیم خود و نهادهای قضایی بین المللی استفاده کنند. ابتکار چندی پیش فعالین مخالف حکومت ایران در آلمان در تلاش برای محاکمه محمود شاهرودی (رییس سابق قوه قضائیه در ایران) در زمان حضورش در بیمارستانی در آلمان یک الگوی عملی برای جنبش روشنایی نیز است.

چهارم – در آخر میدان اصلی عمل برای جنبش های اعتراضی از جمله جنبش روشنایی در داخل افغانستان است. بدون داشتن استراتژی موثر در صحنه سیاست و اجتماع افغانستان، تمامی تلاشهای خارج از کشور عقیم خواهد ماند. حال که امکان تجمعات و حضور خیابانی در داخل افغانستان فراهم نیست، باید از سایر فرصتها در داخل افغانستان بهره برد. مهمترین فرصت، انتخابات آینده پارلمانی و ریاست جمهوری افغانستان است. بدین منظور ارتقای جنبش روشنایی به حزبی با مشخصات متفاوت از احزاب و گروه های سیاسی حال حاضر ضروری به نظر می رسد. تنها در این صورت ممکن است که جنبش روشنایی نه به صورت منفعلانه، بلکه به صورت فعالانه در پی کسب حمایت رسمی آرای عمومی برآمده و بر چیدمان قدرت اجرایی و سیاسی آینده تاثیر مشخص بگذارد.

خوب است تا هواداران و دست اندرکاران جنبش روشنایی از تمامی فرصت های موجود مانند مراسم های پیش رو به مناسبت شهادت بابه مزاری، و یا بعد از آن عید نوروز استفاده کرده و به جای پرداختن به مراسم و مناسک تکراری، پیرامون اجرای هر کدام از این راهکارها، به هم اندیشی و مشورت با یکدیگر بپردازند.

نتیجه گیری

تاکنون تصمیم سازی ها، تصمیم گیری ها، تعیین اهداف و برنامه های کشورهای غربی تمویل کننده نظام سیاسی افغانستان در پشت درهای بسته و با تکیه بر حلقات بسته کارشناسان و بروکراتهایی صورت گرفته است که احتمالن تاثیر مستقیمی از عواقب عواقب و پیامدهای تصمیماتشان نمی پذیرند. حتی اگر چنین برداشتی قابل مناقشه باشد، آن چیزی که مسلم است، شکست سیاست ها و تصمیمات برآمده از چنین روندی در افغانستان می باشد. بعد از حدود دو دهه و آشکار شدن نتایج فاجعه بار چنین روند تصمیم گیری، شاید وقت آن رسیده باشد که روند تصمیم سازی در کشورهای حامی نظام سیاسی افغانستان، بازتر، شفافتر و با مشارکت بیشتر افکار عمومی در افغانستان و کشورهای تمویل کننده آن انجام شود

نگارنده: صابر جعفری – تحلیلگر مسایل افغانستان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *