• انتشار: ۱۱ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۲۹ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 9333
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9333

کار روی طرح ایجاد قوت‎های منطقوی آغاز شد

این وزارت می‎گوید، بر اساس یک طرح تازه این وزارت، هزاران نیرو تحت نام قوت‎های منطقوی برای حفظ امنیت در ساحات تصرف شده از مخالفان مسلح دولت گماشته خواهند شد.

وزارت دفاع می‎گوید، این وزارت برای ایجاد نیروی جدید موسوم به قوت‎های منطقوی بالای یک طرح کار را آغاز کرده‎است.

این وزارت می‎گوید، بر اساس یک طرح تازه این وزارت، هزاران نیرو تحت نام قوت‎های منطقوی برای حفظ امنیت در ساحات تصرف شده از مخالفان مسلح دولت گماشته خواهند شد.

به نقل از رادیو آزادی، دولت وزیری سخنگوی این وزارت گفت، قوت‎های منطقوی به هدف حفظ ساحات تصرف شده در مناطق مختلف افغانستان گماشته خواهند شد.

وزیری هرچند شمار دقیق این نیروها را مشخص نکرد اما گفت، ایجاد این قوت‎ها می‎تواند در تامین ثبات حفظ ساحات تصرف شده کمک کند.

او افزود: “وزارت دفاع بالای یک طرحی کار می‎کند تا یک قوت یا نیروی را به میان بیاورد تا ساحاتی را که نیروهای امنیتی از نزد مخالفان مسلح دولت تصرف می‎کنند، حفاظت کنند، شمار این قوت‎ها بر اساس ضرورت‎ها تعین خواهد شد که شمار شان، پنج هزار، ده هزار یا بیست هزار تن خواهد بود، این قوت‎ها از سربازان و بریدملانی تشکیل خواهد شد که در بخش احتیاط ما اند.”

در افغانستان در برخی موارد دیده شده‎است که برخی ساحات را که نیروهای امنیتی افغان تصرف می‎کنند، دوباره به دست مخالفان مسلح دولت سقوط کرده‎است.

اما از ایجاد نیروهای موسوم به قوت‎های منطقوی در حالی سخن زده می‎شود که همواره نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به علت عدم حفظ ساحات تصرف شده از مخالفان مسلح دولت مورد انتقاد قرار گرفته‎اند.

سخنگوی وزارت دفاع هرچند ایجاد این قوت‎ها را در تامین امنیت و ثبات مفید می‎خواند اما پیش از این در باره پولیس محلی که مشابه به قوت‎های منطقوی وزارت دفاع خوانده می‎شود، شکایت‎های در افغانستان وجود داشت.

پولیس محلی هشت سال پیش در چوکات وزارت داخله افغانستان به منظور تامین امنیت در ساحات دور دست ایجاد شده‎است.

شمار این نیروهای محلی تا ۳۰ هزار تن گفته شده‎انداما شماری از مردم و برخی اعضای شورای ملی همواره گفته‎اند که آنان در کشتار، اختطاف‎ها، سرقت‎های مسلحانه و مردم آزاری دست دارند.

هرچند وزارت داخله، نقش پولیس محلی را در تامین امنیت مهم خوانده‎است اما کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز چندین بار نسبت به عملکرد این نیروها در برخی مناطق، ابراز نگرانی کرده‎است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *