• انتشار: ۲۳ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۰:۴۷ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 17386
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=17386

کارمندان کمیسیون انتخابات در شولگره بر اساس سُنّت چاروالی تعیین شدند

دکانداران قومی کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در ولسوالی شولگره ولایت بلخ را براساس سُنّت چاروالی و کمپل‌نشینی تعیین کرده اند.

دکانداران قومی کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در ولسوالی شولگره ولایت بلخ را براساس سُنّت چاروالی و کمپل‌نشینی تعیین کرده اند.

۱۱۲تن از جوانان در یک پروسه رقابت آزاد در سطح ولسوالی شولگره برای کار در روند انتخابات گزینش شده بودند که حدود ۶۰تن آنان به یک قوم تعلق داشتند.

دکانداران قومی که بانی تحجر و تعصب و خامی اند، نتیجه‌ی رقابت آزاد و دمکراتیک را خلاف سُنّت شریف چاروالی که اساس آن کمپل و کمسایی اند تلقی کرده و با زور تفنگ و تهدید، خواست‌های نامشروع شان را در این پروسه دمکراتیک قبولاندند.

این کمپل‌نشین‌های بی‌مقدار، کارمندان محلی کمیسیون مستقل انتخابات را در شولگره، به چهار “کوت” تقسیم کرده و هر کوت را به یک قوم بخشیدند که در این معامله‌ی ننگین و قرون‌وسطایی، توهین بزرگی به تلاش و زحمت جوانانی که در رقابت آزاد برنده شده بودند صورت گرفته است.

بانوان و پسرانی که با زحمات زیاد و استعدادشان در این پروسه گزینش شده و یک روز آموزش را نیز سپری کرده بودند پس از حذف شدن توسط تکه‌داران قومی، با چشمان اشک‌بار و دل اندوه‌گین به خانه‌های شان رفتند.

این را هم بخوانید:  اوضاع امنیتی فاریاب وخیم است/جنگ و درگیری میان سربازان امنیتی و طالبان در این ولایت

گفته می‌شود لاشخورهای قومی و حزبی، بجای ده‌هاتن از جوانانی که پروسه رقابت آزاد را سپری کرده بودند، کسانی را گماشتند که نه سواد کافی دارند و نه راه قانونی را برای کار در پروسه انتخابات طی کرده اند.

کرکس‌های که به نمایندگی از اقوام ساکن در ولسوالی شولگره ولایت بلخ روی کمپل قمار نشسته و سرنوشت یک روند دمکراتیک را با با دانه‌ی کمسایی اشتباه گرفتند محکوم به شدیدترین برخورد از طرف مردم و جوانانی است که تلاش و استعدادشان در این بازی ننگین به فروش گذاشته شد.

شرم بزرگی‌ست که پس از ۱۷سال تلاش و کوشش و تحصیل، هنوز سرنوشت جوانان را چند لاشخور بی‌سواد تعیین می‌کنند.

کسانی که با استعداد و تلاش در این پروسه گزینش شده و سپس توسط قماربازان حذف شدند، باید جلو دفتر ولسوال و فرمانده امنیه خیمه تحصن برپا کرده و حق شان را از یخن آلوده‌ی آنان بستانند.

همچنان از مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات خواهش می‌شود تا برای حفظ آبروی شان به دکانداران قومی اجازه دخالت در این پروسه را ندهند.

این را هم بخوانید:  ترامپ بابت هر سلفی ۱۵ هزار دالر میگیرد

همین اقدام لاشخورها در شولگره باعث دلسردی و نا امیدی بیشتر مردم برای سهم‌گیری و اشتراک در انتخابات شده است.

نگارنده: احمد حجت باشنده ولسوالی شولگره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *