• انتشار: ۳۰ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۵۵ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 17639
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=17639

چند نوع طالب داریم و برخورد دولت با آنان چگونه است؟

طالبانی که تاجیک‌ها و هزاره‌ها و ازبیک‌ها را می‌کشند و به پشتون‌ها کاری ندارند. اسم این طالبان در ترمینولوژی دولت «برادران ناراضی/مخالفان سیاسی» است.

ما می‌گوییم طالب طالب است: وحشی، خون‌خوار، ظالم و ویرانگر. طالب خوب نداریم. طالب برای افغانستان و برای هر شهروند این ملک فقط یک تحفه دارد: تباهی مطلق.

اما در چشمِ دولت طالبان بر سه نوع‌اند:

۱- طالبانی که تاجیک‌ها و هزاره‌ها و ازبیک‌ها را می‌کشند و به پشتون‌ها کاری ندارند. اسم این طالبان در ترمینولوژی دولت «برادران ناراضی/مخالفان سیاسی» است.

۲- طالبانی که فقط هزاره‌ها را می‌کشند. اسم این طالبان در ترمینولوژی دولت «داعش» است.

۳- طالبانی که همه را، یعنی هم پشتون‌ها و هم دیگران را، می‌کشند. اسم این طالبان در دستگاه نامگذاری دولت «دشمنان مردم افغانستان» است.

حال، دولت با این سه نوع طالب برخورد‌های متفاوتی دارد:

از گروه اول حمایت می‌کند. این‌ها همان طالبانی هستند که با امکانات دولتی تجهیز می‌شوند و وظیفه‌ی انتقال جنگ به شمال و مرکز افغانستان را دارند.

به گروه دوم کاری ندارد (ولی می‌گذارد نقش‌شان را بازی کنند). این‌ طالبان خشن‌ترین جلوه‌ی سیاست‌ ِ خوف و حذف قومی‌اند و دولت نمی‌تواند رسما آن‌ها را برادر بخواند.

این را هم بخوانید:  «اشرف غنی» عازم ترکمنستان می شود

با گروه سوم مذاکره می‌کند. این‌ها در چشم دولت همان طالبان بی‌عقلی هستند که میان «خویش» و «بیگانه» فرقی نمی‌گذارند. قرار است با این‌ها حرف زده شود تا سر عقل بیایند، یعنی به گروه اول (برادران ناراضی) بپیوندند.

نگارنده: سخی داد هاتف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *