• انتشار: ۱۶ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۴۹ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 13609
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13609

چرا طرح حکومت غیر متمرکز و نظام فدرالی از جانب حکمتیار حلال و از جانب پدرام حرام است؟

حتی بیان یک مطلب در افغانستان برای یک قوم خاص حلال است و برای دگر اقوام کشور حرام ورنه چه فرقی وجود دارد بین طرح آقای حکمتیار و طرح آقای لطیف پدرام؟ مگر اینکه طرح نظام غیر متمرکز و فدرالی برای یک قوم خاص خوب باشد و برای دگر اقوام کشور بد .

من با طرح نظام غیر متمرکز و فدرالی که بتواند منافع تمام اقوام کشور را تامین نماید، از جانب هرکسی که باشد نه تنها مخالفت ندارم، بلکه یگانه راه حل عادلانه مسایل بین القومی افغانستان می دانم.

اما مشکل طرح حکمتیار در کجا است؟ آقای حکمتیار که اکنون بیشتر نقش سخنگوی دولت را ایفا می نماید و حالا همین نقش را می خواهد برای طالبان هم اجرا نماید، خود و طرفدارانش از کلمه نظام غیر متمرکز، فدرالی و جزیره قدرت نفرت دارند و جانب دار برقراری یک حکومت مرکزی قوی به شکل و شیوه امیرعبدالرحمن خان هستند، چون این ها خود ها را وارث و مستحق همان نظام می دانند.

معلوم می شود که آقای حکمتیار برای یک قوم خاص هیچ حد و مرز قایل نیست و همه چیز را حلال می داند و برای دگر اقوام کشور کوچکترین طرح حرام است.

چیزی که واضح است این است که طرح حکمتیار حامی منافع پاکستان است و اگر پاکستان بتواند در بخش های از خاک افغانستان حکومت طالبانی را مستقر نماید از بزرگترین فشار جامعه جهانی و ایالات متحده امریکا نجات می یابد که این خود یکی از آرزوهای دیرینه پاکستان است.

جای تعجب این است که جریان افراطی و فاشیزم در مقابل طرح آقای حکمتیار سکوت اختیار نموده اند در حالیکه آقای لطیف پدرام برپایه منافع تمام اقوام کشور نظام غیر متمرکز و فدرالی را مطرح می نماید، چه تهمت های که جریان افراطی و فاشیزم به ایشان نمی زنند.

در نتیجه این که حتی بیان یک مطلب در افغانستان برای یک قوم خاص حلال است و برای دگر اقوام کشور حرام ورنه چه فرقی وجود دارد بین طرح آقای حکمتیار و طرح آقای لطیف پدرام؟ مگر اینکه طرح نظام غیر متمرکز و فدرالی برای یک قوم خاص خوب باشد و برای دگر اقوام کشور بد .

نگارنده: حسن علی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *