• انتشار: ۱۹ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۲۴ ب.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 13801
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13801

چرا روشن‌فکران هزاره خاموش هستند؟

چرا روشن‌فکران هزاره خاموش هستند. راستش، این خموشی در گروی مولفه‌ء سوم محصور شده‌است. تابوی رهبریت در میان سیاسیون هزارهء ما به سان موریانه‌ایست که پیکر نسل جوان ما را می‌خراشد.

بار ها گفته و نوشته‌ام که گروه داعش برای جنگ فرقه‌یی آمده است. طراح این گروه در منطقهء ما ISI می‌باشد. این سازمان مخرب برای توجیه هم‌ریشه بودنِ داعشِ خراسان با داعشِ خاور میانه (شام) تلاش دارد تا هزاره‌های‌ما را به سه دلیل زیر نشانی گیرد:

۱. هزاره‌ها مخالف ایدئولوژیک داعش هستند. پاکستانی‌ها با این کار بار نفرت را از خود کاهش می‌دهند و آن‌را به «شام» پیوند می‌دهند.

۲. هزاره‌ها از شگوفاترین گروه قومی کشورما هستند. این شگوفایی را در عرصه‌های فرهنگی می‌توان به وضاحت مشاهده کرد. سرکوبِ هزاره‌ها شکست آزادی‌های شهروندی را به بار می‌آورد و مردم را در برابر فکر ارتجاعی پاکستان که در مناطق مرزی مستولی است گرایش می‌دهد .

۳. هزاره‌ها در جدال و بحران رهبریت هستند. اگر این بحران مدیریت نشود و ISI با ضربات خونین به هزاره‌ها ادامه دهد، زمین و زمینه برای داعشیزم هم‌وار تر می‌شود.

اما چرا روشن‌فکران هزاره خاموش هستند. راستش، این خموشی در گروی مولفه‌ء سوم محصور شده‌است. تابوی رهبریت در میان سیاسیون هزارهء ما به سان موریانه‌ایست که پیکر نسل جوان ما را می‌خراشد. راستش مردم از خطابه‌های تکراری رهبران دوران جنگ سرد هزاره‌ها خسته شده‌اند. باید این پویایی‌ بی‌سابقه میان هزاره‌ها را که مایهء افتخار همهء ماست، روشن‌فکران و روشن‌گران هزاره سمت‌وسو دهند. به باور من هزاره‌ها باید در جمع رهبران خود بهترین‌های سایر گروه‌های قومی را برگزینند و این تابوی فرسوده را برای همیش نابود کنند. به باور من این مسوولیت روشن‌فکران هزاره در داخل و خارج از کشور است تا با همه سخن بگویند. در میان روشن‌فکران هزاره، ما رهبران پویایی داریم که باید این سکوت مرموز را بشکنند و گام به جلو بگذارند.

نگارنده: ملک ستیز پژوهشگر روابط بین الملل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *