• انتشار: ۱ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۶:۲۹ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 14585
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14585

چراغ سبز طالبان به مجاهدین افغانستان/آیا طلسم صلح شکسته خواهد شد؟

طالبان با پخش خبرنامه ای از پیشنهاد محمد اسماعیل خان رهبر جهادی پیشین، در بارۀ گفت‌وگوهای صلح میان این گروه و سران مجاهدین، استقبال کرده اند.

محمد اسماعیل خان، چند روز پیش گفت که اگر طالبان به گفت‌وگو با حکومت آماده نیستند، برای پایان جنگ در کشور، می‌توانند با سران مجاهدین گفت‌وگو کنند.

در همین حال طالبان با پخش خبرنامه ای از پیشنهاد محمد اسماعیل خان رهبر جهادی پیشین، در بارۀ گفت‌وگوهای صلح میان این گروه و سران مجاهدین، استقبال کرده اند.

تنها چند روز پس از گفته های محمد اسماعیل خان یکی از رهبران جهادی پیشین، در باره گفتگوهای صلح، طالبان در یک خبرنامه می‌گویند که این گروه در هفده سال اخیر، بارها از رهبران جهادی خواسته است که در کنار آنان بایستند.

محمد اسماعیل خان، رهبر جهادی، چهار روز پیش در همایشی در ولایت هرات، گفت: «بیایید با خانواده بزرگ جهاد به طرف معامله بنشینید و راه حلی را سراغ کنیم که واقعاً یک نظام اسلامی بیاریم.»

اما، ریاست اجراییه، بر نیاز به پاسخ روشن طالبان به پیشنهاد اخیر صلح حکومت تأکید می ورزد.

این را هم بخوانید:  حضور علنی طالبان در «ولایت فراه»

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجراییه، گفت: «همین طالبان در برابر حکومت مجاهدین پنج تا شش سال را در افغانستان جنگ کردند. بحث دوم هم این است که حکومت افغانستان یک طرح جامع را از بهر صلح ارایه کرده است، پس توقع این است که طالبان در باره این طرح، نظر شان را روشن سازند.»

در این میان، این خبرنامه طالبان، گونه‌ای از تلاش‌های این گروه، برای بهره‌برداری سیاسی از سران مجاهدین نیز دانسته می‌شود.

گفتگوهای صلح میان حکومت و طالبان، در هفته‌های اخیر، بیشتر از هر زمانی، بحث برانگیز بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *