• انتشار: ۲۱ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۵۸ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 14003
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14003
در بخش ماین پاکی

چاپان ١،٣ میلیون دالر امریکایی برای عملی شدن ۲ پروژه پرداخت می نماید

جاپان، نزدیک به ١،٣ میلیون دالر امریکایی را براى عملى شدن ٢ پروژه ماین پاکى در ولایات پروان و پنجشیر و ساخت یک مرکز آموزشى در پکتیا کمک کرد.

قراردادهاى این پروژه ها، امروز میان کیچى هارا شارژ دافیر سفارت جاپان و رؤسای سه موسسه خصوصی در کابل به امضا رسید.

شارژدافیرجاپان درکابل، حین امضاى قراردادها گفت که دوپروژۀ ماین پاکى درولایت هاى پروان و پنجشیر تحت برنامه مساعدت هاى بلاغوض براى پروژه هاى اساسى، کمک هاى جاپان اجرا خواهند شد.

بربنیاد معلومات موصوف، اجرای موفقانه این پروژه بیش از ١.۵ میلیون متر مربع از میدان های ماین و میدان هاى جنگ در ولایت های ذکرشده را پاک خواهد کرد و بیش از ۵٠٠٠ خانواده در ولایت های پروان و پنجشیر از این پروژه بهره مند خواهند شد.

این مقام بلند پایه سفارت جاپان درادامه افزود که ساخت مرکز آموزشی اتحادیه وترنران در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا نیز تحت برنامه مساعدت های بلاعوض برای پروژه های اساسی کمک های جاپان حمایت می‌شود.

موصوف، ساخت این مرکز آموزشی را دربهبود بخشیدن ظرفیت مسلکی وترنران و پاراوترنران ساحوی که در واحد های ساحوی وترنری در ولایت های خوست، پکتیا و پکتیکا کار می کنند، خیلى مفید خواند.

کفایت الله ابلاغ رییس ادارۀ مشاوران تخنیکی افغان (ATC)، به آژانس خبرى پژواک گفت با آغاز کارعملى دو پروژه ماین پاکی در ١٢ قریه  ولسوالی های سالنگ، کوه صافی، شیخلی، جبل سراج، بگرام، پرنیان پنجشیر و پروان زمینه اشتغال برای ٧۵ تن فراهم میگردد .

موصوف، با ا برازخشنودى ازتطبیق این دوپروژه، گفت که با پاک کارى مناطق از وجود ماین هاى فرش شده، به نگرانى هاى هزاران خانواده دراین دو ولایت پایان داده مى شود .

فضل کریم فضل رییس موسسه ماین پاکی و بازسازی افغانستان (OMAR)، ضمن تشکر از دولت و مردم جاپان، بابت این همکاری شان افزود که اجرای این پروژه، زمینه دسترسی به منابع طبیعی را نیز میسر می سازد.

گفتنى است که دولت جاپان، از سال ٢٠٠١ میلادى تا حال، بیش از شش میلیارد دالر امریکایى را براى حمایت از پروسۀ بازسازى در افغانستان مساعدت نموده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *