• انتشار: ۴ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۵۷ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 545
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=545

پول‌هایی که آمد، به جیب یک مُشت مافیا رفت و آن‌ها را قوی‌تر کرد

رییس جمهور امریکا در مراسم تحلیف خود گفته است که دیگر نمی گذارد پول های امریکا به جیب بیرونی ها بریزد. از سوی دیگر می گوید که در برابر فقر زدایی مبارزه خواهد کرد و نمی گذارد که دیگر مردم امریکا در زیر چتر فقر زندگی کنند و از سوی دیگر در تصمیم هایش دیده می شد که باید تجدید نظر داشته باشد. حالا نگرانی برای مردم و سیاسیون افغانستان این است که رییس جمهور امریکا چه تصمیمی خواهد گرفت؟

رییس جمهور امریکا در مراسم تحلیف خود گفته است که دیگر نمی گذارد پول های امریکا به جیب بیرونی ها بریزد. از سوی دیگر می گوید که در برابر فقر زدایی مبارزه خواهد کرد و نمی گذارد که دیگر مردم امریکا در زیر چتر فقر زندگی کنند و از سوی دیگر در تصمیم هایش دیده می شد که باید تجدید نظر داشته باشد. حالا نگرانی برای مردم و سیاسیون افغانستان این است که رییس جمهور امریکا چه تصمیمی خواهد گرفت؟

فتانه گیلانی، رییس اجتماع زنان افغانستان در برنامه «راه حل» گفت: در صحبت هایی که ترامپ در مراسم تحلیف خود داشت، هیچ صحبتی در مورد مسلمان ها حتی درمورد مسلمان های داخل امریکا نداشت. صحبت ها در ارتباط با حقوق و برابری و عدالت و مسایل زنان بود اما درمورد کشورهای مسلمان مانند افغانستان عراق و سوریه که کشورهایی بسیار مهم هستند و سرنوشت شان به امریکا پیوند خورده است هیچ حرفی نزد.

وی، در خصوص سیاست اوباما در افغانستان بیان داشت: در دوران اوباما که باید امنیت و صلح در افغانستان می آمد، وضعیت اینگونه تغییر خورد و هم جنگ ها بیشتر شد و هم امنیت تضعیف شد، علاوه بر اینکه طالبان از بین نرفتند و تروریست ها زمین‌گیر نشدند بلای دیگری به نام داعش هم در زمان اوباما به وجود آمد، هنوز مشخص نیست که ترامپ با افغانستان چه خواهد کرد. کمک هایی که در طول این مدت امریکا به افغانستان کردند، به جیب غریب ها و مردم افغانستان نرفت. سرک های ما آباد نشد، مکتب های ما آباد نشد، مردم ما که فقیر بودند، فقیرتر شدند. پول هایی که آمد، به جیب یک تعداد مافیا رفت که آنها قوی شدند. مافیا شریک های خود همان امریکایی ها بودند. این بدین معنی است که این پول ها با حجمی عظیم تر به جیب خودشان برگشته است. بنابراین اگر کمک های امریکا قطع هم شود، هیچ فرقی به حال مردم افغانستان نخواهد کرد.

گیلانی، مردم افغانستان را خسته از بازی هایی می داند که امریکا در افغانستان به راه انداخته و می‌گوید: اگر ترامپ می خواهد در افغانستان یک سیاست خوبی را اختیار کند و مردم افغانستان را نسبت به خود خوشبین بسازند باید به بازی ها در افغانستان خاتمه دهند. آنها جهان اسلام را در عراق، سوریه و افغانستان به بازی گرفته اند و هر روز در آنجا قتل عام صورت می گیرد. مردم افغانستان در این سال ها قتل ها وکشتارها دیدند و تحمل شان تمام شده است. ما امید داریم که اگر آنها در افغانستان پلان هایی دارند، این پلان ها به سمت ثبات و آرامش این کشور باشد نه هزینه های گزاف برای راه اندازی جنگ های بیشتر در افغانستان.

رییس اجتماع زنان افغانستان، وظیفه سیاستمداران می داند که سیاست خارجی کشور را بهبود بخشند و بیان داشت: سیاستمداران ما باید در این دوره از ریاست جمهوری امریکا هوشیار باشند و سیاست خارجی خود را طوری پیش ببرنند که سیاستمداران امریکا در اهدافشان به افغانستان به منافع کشور ما توجه کنند و سیاست های جنگ طلبانه خود را تمام کنند. سران ما اگر نوکر و دست نشانده نیستند و می خواهند برای مردم شان کار کنند باید قطعا و حتما این برنامه را پیش برند چرا که مردم به تنگ آمده اند و دیگر تحمل این بازی ها را ندارند. مردم افغانستان باید از این اسارت رهایی یابند.

سخنگوی رییس جمهور گفته است، رییس جمهور امریکا با سران دیگر کشورها در حد پنج دقیقه و با رییس جمهور افغانستان در حد بیست دقیقه صحبت کرده و از آن به عنوان امتیاز نام برده است، گیلانی در این مورد اظهار کرد: مساله پنج دقیقه صحبت کردن یا بیست دقیقه صحبت کردن ترامپ با اشرف غنی هیچ مشکلی از مشکلات افغانستان را حل نمی کند که سخنگوی رییس جمهور این موضوع را در بوق و کرنا کرده است. این موضوع نشان می دهد که سخنگوی رییس جمهور جوانی بی تجربه و خام است که بجای پرداختن به مسایل اصلی به این مسایل پیش پا افتاده وسطحی می پردازد.

وی افزود: متاسفانه در نظام ما ظرفیتی واقعی و خوب وجود ندارد که سیاست های خارجی کشور را به نحوی احسن پیش برند که بر ضد منافع مان نباشد. متاسفانه افرادی که در راس قرار دارند و در کنار رییس جمهور فعالیت می کنند، اکثراً دزدهای انجویی، استخباراتی از کشورهای دیگر، فاسدان مالی و … بوده اند که اداره کشور را ساخته اند. آیا این افراد این ظرفیت را دارند که با اداره ترامپ حرف بزنند و وی را برای بهبود اوضاع افغانستان قناعت دهند. این افراد کسانی هستند که به شدت دست هایی آلوده دارند و پول های بی حسابی که در طول پانزده سال به افغانستان آمده به جیب های این افراد رفت و هیچ چیزی از آن به مردم بیچاره و فقیر افغانستان نرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *