• انتشار: ۷ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۲۸ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 11406
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=11406

پهلوی دیگرِ تذکره‌ی هویت

تا آن‌جا که من معلومات دارم بحث اصلی برای شد و نشد تذکره، هویت قومی و ملی نیست؛ بحث اصلی در کل اباورزی از توزیع تذکره است.

تا آن‌جا که من معلومات دارم بحث اصلی برای شد و نشد تذکره، هویت قومی و ملی نیست؛ بحث اصلی در کل اباورزی از توزیع تذکره است.

اگر تذکره توزیع گردد، احصاییه‌ی واقعی هویدا می‌شود که رده‌ی سیاسی حکومت نمی‌خواهد افشا شود، جرایم زود ریشه‌یابی می‌گردد و وجود مجرمین در سطوح مختلف جامعه و حکومت معلوم می‌شود که “مجرمین زورمند” از آن هراس دارند، زنان در شماری از ولایات بنا بر محدودیت‌های فرهنگی و رواج حاکم، تذکره نخواهند گرفت و این مساله رای تخیلی و نیابتی را به‌شدت پایین می‌آورد.

فلهذا به کمپاین رییس‌جمهور صدمه‌ای بزرگ وارد می سازد، رفت و آمد طالبان به کابل و شهرهای دیگر به مشکل برمی‌خورد؛ زیرا نشان انگشت و بیومتریک باید با اداره پولیس و اردو وصل باشد و نشان انگشت از ساحاتی که عملیات شده با انگشت طالبانی که به شهر چکر می‌آیند مقایسه شود و می‌شود، بعضی از اقوام به دلایل مختلف و متعدد تاریخی، اجتماعی و فرهنگی به‌صورت سازمان‌یافته و سیل‌آسا تذکره خواهند گرفت و بعضی از اقوام به دلایل دیگر از جمله ناامنی تذکره نخواهند گرفت. این مساله باعث خواهد شد که احصاییه‌ی رسمی در تمام مسایل تغییر نماید.

روی این دلایل در اصل نمی‌خواهند که تذکره توزیع گردد. آسان‌ترین راه جلوگیری از آن، دامن‌زدن و تحریک مسایل قومی و باطل‌سازی قانون توشیح‌شده است. در مباحث مربوط به تذکره، بعد قدرت و بازی‌های درون قدرت تا حال نادیده گرفته شده است و مردم را دنبال نخود سیاه روان کرده‌اند. دامن زدن به مسایل قومی به‌خاطر حفاظت از قدرت و یا رسیدن به قدرت یکی از خطرناک‌ترین روش‌هاست که در شماری از کشورهای دیگر خونین‌ترین جنگ‌ها را در قبال داشته است. حد اقل ادبیات و روایت کنونی بیشتر قشر سیاسی در محور قومیت و تنفر از دیگر چرخ می‌خورد که فرجام نیک برای هیچ گروه و هیچ کس در قبال نخواهد داشت.

امرالله صالح

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *