• انتشار: ۷ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۲۸ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 11406
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=11406

پهلوی دیگرِ تذکره‌ی هویت

تا آن‌جا که من معلومات دارم بحث اصلی برای شد و نشد تذکره، هویت قومی و ملی نیست؛ بحث اصلی در کل اباورزی از توزیع تذکره است.

تا آن‌جا که من معلومات دارم بحث اصلی برای شد و نشد تذکره، هویت قومی و ملی نیست؛ بحث اصلی در کل اباورزی از توزیع تذکره است.

اگر تذکره توزیع گردد، احصاییه‌ی واقعی هویدا می‌شود که رده‌ی سیاسی حکومت نمی‌خواهد افشا شود، جرایم زود ریشه‌یابی می‌گردد و وجود مجرمین در سطوح مختلف جامعه و حکومت معلوم می‌شود که “مجرمین زورمند” از آن هراس دارند، زنان در شماری از ولایات بنا بر محدودیت‌های فرهنگی و رواج حاکم، تذکره نخواهند گرفت و این مساله رای تخیلی و نیابتی را به‌شدت پایین می‌آورد.

فلهذا به کمپاین رییس‌جمهور صدمه‌ای بزرگ وارد می سازد، رفت و آمد طالبان به کابل و شهرهای دیگر به مشکل برمی‌خورد؛ زیرا نشان انگشت و بیومتریک باید با اداره پولیس و اردو وصل باشد و نشان انگشت از ساحاتی که عملیات شده با انگشت طالبانی که به شهر چکر می‌آیند مقایسه شود و می‌شود، بعضی از اقوام به دلایل مختلف و متعدد تاریخی، اجتماعی و فرهنگی به‌صورت سازمان‌یافته و سیل‌آسا تذکره خواهند گرفت و بعضی از اقوام به دلایل دیگر از جمله ناامنی تذکره نخواهند گرفت. این مساله باعث خواهد شد که احصاییه‌ی رسمی در تمام مسایل تغییر نماید.

این را هم بخوانید:  اوضاع امنیتی فاریاب وخیم است/جنگ و درگیری میان سربازان امنیتی و طالبان در این ولایت

روی این دلایل در اصل نمی‌خواهند که تذکره توزیع گردد. آسان‌ترین راه جلوگیری از آن، دامن‌زدن و تحریک مسایل قومی و باطل‌سازی قانون توشیح‌شده است. در مباحث مربوط به تذکره، بعد قدرت و بازی‌های درون قدرت تا حال نادیده گرفته شده است و مردم را دنبال نخود سیاه روان کرده‌اند. دامن زدن به مسایل قومی به‌خاطر حفاظت از قدرت و یا رسیدن به قدرت یکی از خطرناک‌ترین روش‌هاست که در شماری از کشورهای دیگر خونین‌ترین جنگ‌ها را در قبال داشته است. حد اقل ادبیات و روایت کنونی بیشتر قشر سیاسی در محور قومیت و تنفر از دیگر چرخ می‌خورد که فرجام نیک برای هیچ گروه و هیچ کس در قبال نخواهد داشت.

امرالله صالح

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *