• انتشار: ۱۰ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۴۴ ب.ظ
  • سرویس: امنیتی
  • کدخبر: 11498
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=11498

پنتاگون برای پخش اطلاعات در مورد افغانستان محدودیت وضع کرده است

بازرس ویژه امریکا یا سیگار خبر داده است که وزارت دفاع امریکا آنان را از اعلام معلومات در مورد شمار مناطق زیر اداره طالبان در افغانستان، باز داشته است.

بازرس ویژه امریکا یا سیگار خبر داده است که وزارت دفاع امریکا آنان را از اعلام معلومات در مورد شمار مناطق زیر اداره طالبان در افغانستان، باز داشته است.

بر بنیاد گزارش ای-اف-پی، بررسی‌های سیگر نشان می‌دهد که چند ولسوالی با چقدر باشنده در اداره دولت و یا در داره هردو دولت و مخالفان مسلح قرار دارد.

از گزارش این نهاد در ۱۶ سال گذشته در برخی موارد دولت امریکا بخاطر تعامل نیروهای امنیتی افغانستان در برابر هراس افگنان استفاده می‌کرد.

اما حالا به روز سه‌شنبه جان سوپکو بازرس ویژه امریکا گفته است که پنتاگون از آنان خواسته تا برخی معلومات غیرمحرمانه و دسته بندی ناشده را به پخش نکنند.

این اقدام پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا پس از آن صورت می‌گیرد که چند ماه پیش واشنگتن با درخواست کابل بخاطر رده بندی معلومات در مورد شمار کشته شده گان و زخمیان نیروهای امنیتی افغان، توافق کرد.

به گفته سیگار پنتاگون برای نخستین بار پس از سال ۲۰۰۹ میلادی همچنان از سیگار خواسته تا ارقام توانایی ها و شمار نیروهای امنیتی دسته بندی و محدود کند.

این را هم بخوانید:  با آنقوزه بیشتر آشنا شوید/ آیا این گیاه بیش از تریاک عواید دارد؟

سخنگوی وزارت دفاع امریکا به رسانه‌ها گفته است که این ممانعت از سوی آن اداره صورت نگرفته اما در توضیحات بیشتر گفته است که در این مورد حمایت قاطع ناتو که صلاحیت دسته بندی اطلاعات را دارد، این دسته بندی اطلاعات را برای پخش به عامه مردم محدود کرده است.

پیش از این جنرال جان نکولسن فرمانده کل نیروهای ناتو و امریکا در افغانستان گفته است که تا دوسال دیگر ۸۰ درصد از مردم افغانستان می توانند زیر چتر اداره حکومت مرکزی افغانستان قرار بگیرند. این پیشگویی دو-سوم رقم امروزی را نشان می دهد.

به باور سیگار بدون پخش اطلاعات و ارقام ، بررسی این معلومات دشوار خواهد بود.

سیگار همچنان ادعا کرده است که این اداره از زمان که به فعالیت آغاز کرده است شمار ولسوالی‌های زیر اداره دولت رو به کاهش است و ولسوالی‌های که در آن نفوذ و یا اداره شورشیان مسلح است، شمارشان رو به افزایش است.

این را هم بخوانید:  حمله انتحاری به اتوبوس نیروهای سپاه ایران

به باور سیگار، اعلام نکردن این اطلاعات به مردم عام سبب نگرانی‌های زیادی خواهد شد.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که در سال‌ها ، ماه ها و حتا روزهای اخیر حملات گروه داعش و گروه طالبان مسلح در افغانستان افزایش یافته است .

این گروه ها در روزهای اخیر در کابل ، ننگرهار ، کندهار و هلمند چندین حمله بزرگ را راه اندازی کرده اند که در آن صدها تن که بیشتر شان غیرنظامیان اند، کشته شده و صدها تن دیگر زخم برداشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *