• انتشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۵۷ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 1134
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1134

پل سوخته، نقطه‌ی تلاقی مسالت آمیز مذهب و سیاست و اقتصاد

پل سوخته تابلویی است که بطور گویا از تناقض های جامعه ای که در آن زندگی می کنیم، پرده برمی دارد. هم محل اجرای مانورهای سیاسی و نمایش قدرت است و هم جایی که در آن هر روز شاهد مرگ انسانهایی هستیم که مردن شان وجدان هیچ کسی را نمی گزد. پل سوخته دروازه ورودی منطقه پرجمعیت دشت برچی است، جایی که ساکنانش، مدعی اند که گرچه فقیر، اما بیش از دیگران با آموزش و علم و مدنیت پیوند دارند. از طرفی همین مردم، تنور سخنرانی های عوام فریبانه رهبران جهادی را گرم نگه می دارند. جوانان دانشجویی دارند که پای ثابت جلسات جامعه مدنی، نمایشگاه های هنری و رونمایی های کتابند.

پل سوخته تابلویی است که بطور گویا از تناقض های جامعه ای که در آن زندگی می کنیم، پرده برمی دارد. هم محل اجرای مانورهای سیاسی و نمایش قدرت است و هم جایی که در آن هر روز شاهد مرگ انسانهایی هستیم که مردن شان وجدان هیچ کسی را نمی گزد. پل سوخته دروازه ورودی منطقه پرجمعیت دشت برچی است، جایی که ساکنانش، مدعی اند که گرچه فقیر، اما بیش از دیگران با آموزش و علم و مدنیت پیوند دارند. از طرفی همین مردم، تنور سخنرانی های عوام فریبانه رهبران جهادی را گرم نگه می دارند. جوانان دانشجویی دارند که پای ثابت جلسات جامعه مدنی، نمایشگاه های هنری و رونمایی های کتابند. وقتی در خیابان راه می روند، کتابی در دست دارند: آن کتاب معمولا رمان “تهوع” سارتر است، یا “خیابان یک طرفه” بنیامین یا “وضعیت استثنایی” آگامبن و چیز دیگری از همین دست. اما همین جوانان، را روز دیگر می بینید که با پوشیدن کت و شلواری براق، عضو انتظامات مراسم سخنرانی فلان رهبر جهادی اند و یا در دروازه مسجد به مناسبت فاتحه عمه استاد فلانی، در حال خوشامدگویی به مراجعان اند. شب ها هم که به خانه برمی گردند، خبرها و تصاویر مراسم سخنرانی و فاتحه را در فضای مجازی، تبلیغ می کنند.. همه این کارها در حالی صورت می گیرد که کسی از وضعیت فقر، تبعیض، چپاول، تحقیر و عینی تر از همه، از مرگ تدریجی و هر روزه جوانان معتاد زیر پل سوخته، دچار هیچ نوع “تهوعی” نمی شوند، “وضعیت استثنایی” جامعه، به تفکر وادارشان نمی سازد و گذر از خیابانی که در آن، شاهد مرگ هر روزه انسانیت ایم، به مثابه امری گذرا و عبور از خیابانی یک طرفه و غیر قابل برگشت پنداشته می شود.

بگذریم از انبوه فعالان مدنی، مقامات عالی رتبه و نمایندگان پارلمان که هر روز از روی پل سوخته عبور می کنند و از دیدن آن همه فلاکت کک شان نمی گزد. گاهی هم گذر روشنفکران و نویسندگان توانای اروپا نشینی که برای تنوع، چند روزی به وطن سفر می کنند به این منطقه می افتد. آنها وقتی برای دیدار با فلان رهبر جهادی- سیاسی و گرفتن عکس یادگاری، باید از روی پل سوخته بگذرند، دماغ شان را محکم می گیرند تا از استشمام بوی تعفن معتادین، دچار تهوع نشوند.

پل سوخته همچنین، نقطه تلاقی و هم نشینی مسالت آمیز مذهب و سیاست و اقتصاد است. یکی از معتبرترین مدارس علمیه پایتخت در این منطقه موقعیت دارد.تعدادی طلبه در انجا تحصیل می کنند و اقامت دارند. همه روزه نمایندگان مذهبی و ائمه جمعه و جماعت در این منطقه رفت و آمد دارند. مومنین زیادی هم برای امور دینی خود دایم مراجعه می کنند. از طرفی میدان شهید مزاری، نماد اعتراضات و تجمعات سیاسی هم از جانب معترضان و منتقدان نظام و هم نماد قدرت بسیج سازی مردم به دست رهبران سیاسی است کوته سنگی به عنوان یکی از مهم ترین مناطق تجاری و اقتصادی پایتخت، هم در فاصله ای نزدیک با رنجگاه پل سوخته قراز دارد. آن هم کار خود را می کند. در توافقی نانوشته، مذهب و اقتصاد و سیاست، در پیوند باقدرت، عمل می کنند. کاری به حاشیه رفتگان و فراموش شدگانی که نه توان “خرید” دارند، نه “رای” می دهند و نه “وجوهات” ی برای پرداخت دارند، ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *