• انتشار: ۴ قوس ۱۳۹۶
  • ساعت: ۵:۵۹ ب.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 9989
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9989

پشت پرده توقف آزمایش‌های موشکی کوریای شمالی

وب‌‌گاه «VoX» سکوت موشکی کوریای‌شمالی طی هفته‌های اخیر را مورد توجه قرارداده و در پی ریشه‌یابی تصمیم پیونگ‌یانگ برای توقف ناگهانی آزمایش‌های موشکی بالستیک خود است.

وب‌‌گاه «VoX» سکوت موشکی کوریای‌شمالی طی هفته‌های اخیر را مورد توجه قرارداده و در پی ریشه‌یابی تصمیم پیونگ‌یانگ برای توقف ناگهانی آزمایش‌های موشکی بالستیک خود است.

نگارنده با اشاره به اینکه پیونگ‌یانگ از ۱۵ سپتمبر و پس از شلیک موشکی بالستیک از فراز آسمان جاپان تاکنون هیچ آزمایش موشکی انجام نداده می‌نویسد: «جوزف یان» نماینده ویژه امریکا در امور کوریای ‌شمالی اعتقاد داد که توقف آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ را می‌توان نشانه‌ای از آمادگی این کشور برای آغاز گفتگو درخصوص برنامه هسته‌ای‌اش دانست.

وی در نقد نظر «جوزف یان» می‌افزاید: مسئله در خصوص این دیدگاه «یان» این است که تمرکز بر این دوره کوتاه سکوت موشکی کوریای‌شمالی توجه‌های را از یک احتمال دردسرساز دیگر دور می‌کند؛ این احتمال که کوریای‌شمالی هم‌اکنون در حال آماده‌سازی برای آزمایش موشک در اوایل سال ۲۰۱۸ هنگام بازیهای المپیک در کوریای‌جنوبی است.

نویسنده به نقل از «هِنری کازیانیس»، کارشناس امنیتی آسیا در «مرکز منافع ملی»، در پشتییبانی از نظر خود استدلال می‌کند: برای کوریای‌شمالی، هیچ زمانی بهتر از هنگام برگزاری بازی‎های المپیک نیست که یک موشک بالستیک قاره‌پیما سه-مرحله‌ای ترس‌آور یا بمب هیدروژنی بزرگ را آزمایش کند، یا حتی تلاش کند یک حمله سایبری را علیه خود بازی‌های المپیک سازماندهی کند.

این گزارش در ادامه همچنین با استناد به کارشناسان دلایل فرعی دیگری برای توقف آزمایش‎های موشکی کوریای‌شمالی عنوان می‌کند، دلایلی مانند اینکه شرایط آب‌وهوایی کنونی کوریای‌شمالی اجازه آزمایش موشکی را نمی‌دهد یا اینکه نیروهای نظامی کوریای‌شمالی در حال حاضر مشغول برداشت محصولات زراعتی هستند و وقت چندانی برای آزمایش موشکی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *