• انتشار: ۲۳ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۳:۴۲ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 15979
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=15979

پشت جبهه مخالفان باید از بین برده شود/انتخابات عاری از تقلب نخواهد بود

اسپنتا گفت که پشت جبهه مخالفان باید از بین برده شود؛ اما در پانزده سال گذشته پاکستان نقش لوجیستیکی طالبان را انجام داده و حامیان افغانستان نیز نتوانسته اند این پشت جبهه را از بین ببرند.

رنگین دادفر اسپنتا عضو جریان سیاسی محور مردم افغانستان می‌گوید که رهبران حکومت به شکل سیستماتیک در مورد موضوعات کشور به مردم دروغ می‌گویند.

وی که امروز در جریان مراسمی در کابل گفت: “در کشوری که ۵۰ درصد خاک آن در اختیار دولت نیست، چطور مردم آن توقع داشته باشند که انتخابات سراسری برگزار شود؟”.

وی علاوه کرد: این واقعیت به معنای آن نیست که مردم افغانستان در انتخابات شرکت نکنند، اما شدیداً شک وجود دارد که انتخابات سراسری، عاری از تقلب و عادلانه برگزار شود.

او از سرنوشت نامعلوم جنگ و صلح افغانستان نیز ابراز نگرانی کرد و گفت که برای شکست مخالفان مسلح سه پیش شرط تعیین کننده است؛ اول باید گروه‌های مسلح در میان مردم مشروعیت نداشته باشند که متاسفانه اینطور نیست، برعکس دولت دارای پایگاه ضعیف اجتماعی است و از حمایت مردم برخوردار نیست.

وی گفت که پشت جبهه مخالفان باید از بین برده شود؛ اما در پانزده سال گذشته پاکستان نقش لوجیستیکی طالبان را انجام داده و حامیان افغانستان نیز نتوانسته اند این پشت جبهه را از بین ببرند.

این را هم بخوانید:  غنی در راه آلمان؛ نگرانی‌های امنیتی جهان و افغانستان

اسپنتا تصریح کرد: حکومتی که مخالفان سلاح بردوش مبارزه می‌کند باید از مشروعیت برخوردار باشد؛ اما حکومت افغانستان مشروعیت خود را از دست داده است.

وی همچنین گفت که استراتیژی امریکا معطوف به پیروزی بر طالبان نیست و بدون منزوی ساختن طالبان امکان پیروزی و رسیدن به صلح هم نیست.

اسپنتا علاوه کرد:  در شرایطی که مخالفان مسلح امید پیروزی دارند، در چنین شرایط صلح شرافت‌مند ناممکن است؛ اما صلح بدون پیروزی بر مخالفان به معنای تسلیم شدن در برابر دشمن مسلح است.

او تاکید کرد که برای گذر از بحران های موجود در کشور دولت باید به سیاست متعادل داخلی و خارجی رو آورد و تمامی کشورها را به همکاری دعوت کرده و با حفظ هوشیاری افغانستان را از میدان رقابت قدرت‌های جهانی نجات داده شود.

آقای اسپنتا خاطر نشان کرد که طرحی را در زمینه ختم بحران کشور روی دست دارد که بزودی به افکار عامه ارائه خواهد کرد.

این را هم بخوانید:  آیا طالبان شانسی برای پیروزی از طریق انتخابات دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *