• انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۵۵ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 13468
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13468

پسته محصول جایگزین مناسب برای کشت و تولید تریاک در ولایت هلمند

اگرچه هلمند در جنوب افغانستان همه ساله در کشت و تولید تریاک جایگاه نخست را می‌گیرد اما با جایگزین کردن کاشت درختان پسته به جای تریاک می توان این مشکل را برطرف کرد.

 

 

در شانزده سال گذشته میلیون‌ها دالر برای کاهش تولید تریاک از سوی حکومت افغانستان به مصرف رسید، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که مصرف این پول‌ها هیچ  تأثیری در کشت تریاک در هلمند نداشته است.

در ولایت هلمند نیز پروژه‌های مختلف انکشافی و تشویقی برای کشاورزان اجرا شده است. از تشویق کشاورزان به کشت زعفران گرفته تا ساختن سردخانه‌ها برای محصولات کشاورزی،  اما هیچ کدام از این پروژه ها نتوانسته تأثیری در کاهش کشت تریاک در این ولایت در حال جنگ داشته باشد.

دو سال قبل پیاز زعفران به گونه امتحانی دراین ولایت کشت شد. مسئولان محلی در آنزمان از حاصلات آن نیز رضایت داشتند و آن‌ را بدیل خوبی برای کشت تریاک می دانستند، اما این پروژه دنبال نشد.

امسال باز هم مسوولان محلی برای کشاورزان این ولایت نهال پسته به گونه‌ای امتحانی توزیع می‌کنند تا شاید این پسته به دلیل قیمت بالای که محصول آن دارد، بدیل کشت تریاک شود. نهال پسته معمولن در سال سوم تا چهارم میوه می‌دهد آن هم اگر این درست از آن مواظبت صورت بگیرد.

هر چند محمدلعل پیرد مرد ۵۵ ساله که در چند کیلومتری مرکز لشکرگاه هفت سال است زمین هایش را به باغ پسته تدیل کرده است می‌گوید، مسوولان محلی به او وعده کمک داده بودند اما پس از وعده‌هایش در چند سال پیش هیچ گاهی سراغ او را نگرفته اند.

این را هم بخوانید:  ایجاد ۷ ولایت جدید/اشرف غنی به دنبال چیست؟

او بیشتر از ۲۵ سال زندگی اش را در ایران گذرانده و در آن کشور نیز مصروف پرورش نهال و باغ پسته بوده است. هرچند از کارش در ولایت هلمند راضی است، اما تأکید دارد که اگر مسوولان حکومتی به آنچه می‌گویند صادق باشند، کشاورزان  نیز در نهایت دست از کشت تریاک بر می دارند.

او می‌گوید پس از آن که خبر باغ پسته اش به گوش مسوولان  محلی رسید، رییس زراعت ولایت هلمند در آن زمان به دیدار او رفت.

محمد لعل می‌گوید:” آمدن در باغ، پسته خوردن از پسته‌های باغم، به جیب های شان هم انداختن و باز وعده دادن که به ما کمک می‌کنند، اما رفتن و دیگه هیچ احوال شان معلوم نشد.”

این مردم، نزدیک دو هزار نهال پسته آماده فروش دارد، در حالی که مسوولان محلی نهال‌های مورد ضرورت شان را از جای دیگر خریداری کردند. این کشاورز می‌گوید، او تجربه خوب دارد در این مورد و اگر مسوولان محلی همکاری کنند، حاضر است ده افغانی از نرخ بازار نیز نهال‌هایش را ارزان تر به فروش برساند.

این را هم بخوانید:  پاکستان به «سگ هاری» می ماند که هیچ همسایه‌ای از دستش روز ندارد

او می‌گوید اگر بتواند درست به باغش اش رسیده‌گی کند، در یک فصل می تواند یک خروار پسته از باغ اش حاصل بگیرد و این حاصلات چند برابر بیشتر از حاصلات تریاک است.

 

این مرد بازرگان می‌گوید کیفیت پسته‌ی افغانستان چند برابر کمیفیت پستۀ ایران است و از دو جریب زمین خود حدود یک نیم میلیون  افغانی به دست می آورد که هیچ مزرعه تریاک تا این  اندازه برای کشاورزان درآمد ندارد.

همچنان مسوولان در ریاست زراعت و آب یاری در مرکز شهر لشکرگاه که به کشاورزان بخش پسته آموزش می‌دهند، با کمک مالی “یو ای آی دی” و هکاری تخنیکی نهاد MC برای جلوگیری از کشت تریاک در ۱۵۰ جریب زمین نهال پسته کشت می‌کنند.

علی گوهر یک بازرگان در مرکز لشکرگاه می‌گوید که تصمیم دارد به گونه‌ی امتحانی، نهال پسته در زمین‌هایش کشت کند و ظاهرن، آموزگاران به او گفته است که حاصلات پسته خوب تر از تریاک است.

این را هم بخوانید:  سفیر پاکستان: هرگونه اقدام تلافی جویانه هند علیه پاکستان در روند صلح افغانستان تاثیر میگذارد

او می‌گوید، سه نفر سهامدار می خواهند در یک جریب زمین ۶۶ اصله نهال پسته کشت کنند و تجربه کنند که این نهال‌ها تا چه اندازه می‌تواند برای شان نفع داشته باشد.

در همین حال سید احمد ورود رییس مبارزه با مواد مخدر هلمند می‌گوید با توجه به کشت تریاک در این ولایت، توزیع کشت ۱۵۰ جریب زمین، پسته ناچیز است، اما تأکید دارد که برنامه‌های دولت این دست برنامه‌های‌شان را گسترش بدهند.

آقای ورور می‌گوید، حدود ۱۳۰ هزار هکتار زمین در سال گذشته تریاک کشت شده، اما تأکید دارد که امیدوار است به مرور زمان مردم از راه‌های مختلف تشویق به کشت نکردن تریاک شوند.

رییس مبارزه با مواد مخدر ولایت هلمند می‌گوید که UNDP تمویل‌کننده مالی این پروژه است و در قدم نخست در ولسوالی‌های نادعلی، لشکرگاه و گرشک برای دهقان‌ها نهال توزیع می‌گردد و در آینده‌ نیز به تمام ولایت هملند این پروژه گسترش می یابد.

مقام های محلی تأکید دارند که پسته به دلیل درآمد بالای که دارد، می تواند یک بدیل خوب برای کشت تریاک در این ولایت باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *