• انتشار: ۲۵ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۹:۳۹ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 1063
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1063

پروژه تنی دو چه بود؟

در اکتوبر سال ۱۹۹۰ در حالیکه از خروج قوای شوروی یک سال میگذشت استخبارات نظامی پاکستان تعداد چهل هزار راکت را در هفتصد لاری به حکمتیار تحول داد تا کابل را به اصطلاح خودشان نرم سازد. تنظیم های دیگر ازین کار ابا ورزیده بودند.

” در اکتوبر سال ۱۹۹۰ در حالیکه از خروج قوای شوروی یک سال میگذشت استخبارات نظامی پاکستان تعداد چهل هزار راکت را در هفتصد لاری به حکمتیار تحول داد تا کابل را به اصطلاح خودشان نرم سازد. تنظیم های دیگر ازین کار ابا ورزیده بودند. تخمین زده شده بود که بین دو صد تا سه صد هزار مردم در کابل در اثر شلیک این راکت ها کشته شوند و رژیم دوکتور نجیب الله که هنوز در قدرت بود مجبور به تسلیمی شود. غیر از حکمتیار دیگر تنظیم ها و قوماندان ها همه مخالفت خویش را بر علیه این پروژه که عنوان اش ” تنی دوم” بود نشان داده بودند. وقتی امریکا ازین پروژه خبر شد جورج بوش نامه یی نوشت و آنرا توسط آقای رابرت اوکلی سفیر خویش در اسلام آباد به پاکستان تحویل داد که در آن به حکومت پاکستان هشدار داد شده بود که باید کاروان راکت ها را متوقف سازد ورنه تاثیر شدید بر روابط دوجانبه خواهد داشت. در آن زمان رییس آی اس آی جنرال اسد درانی بود و او ازین مداخله امریکا خوشش نیامد و روابط اش با امریکا به سردی گرایید”. اما معلوم نشد که چه تعداد ازین راکت ها به هرحال تسلیم او داده شد.

نوت : اقتباس از صفحه ۹۸ کتاب آی اس آی به قلم هاین کیسلنگ. در ریکارد های استخباراتی کودتای تنی را که ناکام شد تنی اول میگویند. به همین خاطر مرحله دوم تهاجم بر کابل را تنی دوم اسم گذاری کردند. این کتاب در دسامبر ۲۰۱۶ از چاپ برآمده و تاریخ ایجاد و تکامل ای آی را به بررسی گرفته است.

از برگه‌ی امرالله صالح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *