• انتشار: ۳ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۵۸ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 509
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=509

پروژه بعدی داعش

در جریان فتح حلب توسط ایران، روسیه و سوریه، عملیات امریکا در رقه متوقف شد، ارتش سوریه در دیرزور مورد حمله امریکا قرار گرفت و حدود صد نفر از این نیروها کشته شد، خط مقدم آنها در برابر داعش شکسته شد تا بغدادی مات نشود و بازی ادامه پیدا کند

گفته بودیم، داعش سه پایتخت دارد موصل در عراق، رقه در سوریه و سرت در لیبی و از دست دادن این سه پایتخت به معنای پایان جنگ در صفحه شطرنج خاور میانه نیست بلکه تروریزم ابزار و خلیفه خود خوانده داعش در واقع همان شاه شطرنج است در دست بازیگران، که تا قرار باشد بازی ادامه پیدا کند مات نخواهد شد.
گفته باشیم، پروژه روی دست، انتقال داعش به سوریه است چرا که دیدیم سرت از دست داعش رفت و موصل هم کم کم از دست داعش خارج می شود اما در جریان فتح حلب توسط ایران، روسیه و سوریه، عملیات امریکا در رقه متوقف شد، ارتش سوریه در دیرزور مورد حمله امریکا قرار گرفت و حدود صد نفر از این نیروها کشته شد، خط مقدم آنها در برابر داعش شکسته شد تا بغدادی مات نشود و بازی ادامه پیدا کند. اما ارتش سوریه به سختی توانست داعش را متوقف کند.
بلافاصله بعد از فتح حلب و توقف عملیات امریکا در رقه، داعش شهر تاریخی پالمیرا را دوباره اشغال کرد و اینک در حال پیشروی در دیرزور است. (؟؟!!)
عراق بدون داعش هم صفحه شطرنج است که هر وقت بخواهند بازی کنند می توانند مهره ها را حرکت بدهند. اما سوریه لقمه ای نیست که به آسانی از گلوی ایران و روسیه پایین بروند. پروژه ی بعدی انتقال داعش به سوریه و خواباندن آن روی چاه های نفت سوریه برای اهداف ذیل است.

یک) داعش با در دست داشتن چاه های نفت در بادیه سوریه، نه تنها مهره بی هزینه ی برای بازیگران خواهد بود بلکه پول آن را برای خرید اسلحه به جیب همین بازیگران خواهد ریخت و منافع کلانی را عاید آنها خواهد کرد.

دو) هزینه جنگ برای ایران و روسیه بالا رفته، فشار بر آنها افزایش خواهد یافت و از این طریق به اقتصاد آنها ضربه سنگینی وارد خواهد شد.

سه) با بودن داعش در کنار دیگر مخالفان بشار اسد توازن نظامی در جنگ سوریه برقرار خواهد بود و نیروهای سوریه و حامیان آن قادر به شکست مخالفان نخواهند بود و در نتیجه مجبور خواهند بود امتیازات کلانی داده و منافع بازیگران رقیب را تأمین کنند.

چهار) با حضور داعش در بادیه سوریه تا مرزهای عربستان و اردن و داشتن خطوط تماس با نیروهای امریکای و ترکی در شمال، تجهیز این گروه و رساندن تدارکات نظامی، استخبارتی و لوجستکی به آن بسیار آسان و در دسترس خواهد بود و امکان سرپیچی این گروه از خواست بازیگران هم وجود نخواهد داشت.

این تحلیل آبکی را داشته باشیم تا ببینیم ایران و روسیه چه تاکتیکهایی را بکار خواهند برد، حرکت بعدی آنها از کجا و با کدام مهره خواهد بود و ترامپ چه سیاستی را در قبال سوریه در پیش خواهد گرفت. آیا او سیاست مهار ایران را که وعده داده است، در صفحه شطرنج سوریه عملی خواهد کرد؟ دیده شود چه می شود.

رسول حمیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *