• انتشار: ۲۸ جدی ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۴۱ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 11226
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=11226

پذیرفتن تبعیض و انحصار برای انسان آگاه و آزاده بزرگترین رنج و کلانترین ننگ است

عدالت سیاسی و اجتماعی اساس همدلی، برادری، خواهری و و حدت ملی است عامل عمده که کشور را بسوی بحران اعتماد، نفاق ملی، بی ثباتی و شکاف اجتماعی سوق میدهد تبعیض، بیعدالتی و برتری خواهی میباشد.

عدالت سیاسی و اجتماعی اساس همدلی، برادری، خواهری و و حدت ملی است عامل عمده که کشور را بسوی بحران اعتماد، نفاق ملی، بی ثباتی و شکاف اجتماعی سوق میدهد تبعیض، بیعدالتی و برتری خواهی میباشد.

این واقعیت إنکار ناپذیر است که تبعیض، ترور، انحصار و تمامیت خواهی حلقه حاکم، مردم و کشور را زمینگیر نموده است و افغانستان را به مرکز ترور، فقر، فساد و فرار تبدیل نموده است.

تصامیم و سیاست های تبعیض آلود در کشور ما ریشه ی تاریخی دارد، آقای غنی و حلقه خاص آن با دید به گذشته دقیق سیاست ها و روش های نیاکان خود خصوصا سیاست عبدالرحمان خانی را دنبال میکند.

نمونه های بارز آن تطبیق آیین نامه مخکش بصورت پنهانی و قدم به قدم در ادارات دولتی، انحصار نمودن قدرت، ثروت، صلاحیت و هویت و تلاش برای اکثریت سازی قومی در کشور کثیرالقومیت از طریق درج کلمه ی افغان در تذکره برقی، مانع شدن پروژه های انکشافی در هزارستان مانند دور زدن سرک حلقوی گردندیوال، مانع شدن ترمیم بت های بامیان، حذف هزارستان از پروژه کلان پروموت(پروژه توانمند سازی زنان)، تغییر مسیر پروژه ملی لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان-میدان وردک به مسیر کوتل سالنگ، حذف چهار آبگردان از جمله ی پانزده آبگردان در محرومترین ولایات بامیان، دایکندی، غور و بادغیس نمونه های بارز چنین تصامیم غلط و سیاست ها حذفی میباشد.

اینگونه تصامیم خلاف قوانین، خلاق اخلاق و خلاف ارزش ها انسانی بوده و از طرف دیگر زخم های ناسوریست بر روح و روان جامعه که درمان کردنش به زمان طولانی نیاز دار و باعث شکاف اجتماعی میگردد.

مردم ما ترور و تبعیض سیستماتیک را با تمام وجود لمس میکند و آثارش را در تمام ابعاد زندگی اش به وضوح میبینند؛ پذیرفتن تبعیض و انحصار برای انسان آگاه و آزاده بزرگترین رنج و کلانترین ننگ است در طول تاریخ برای نپذیرفتن تبعیض مردم ما هزینه های سنگین پرداخته است از مردم ما کله منارها ساخته شد و نسل کشی صورت گرفت ولی زیر بار ستم و تبعیض نرفتند، این روحیه مردم انسانی ترین، باارزشترین و با افتخار ترین روحیه است که تا هنوز با خود دارند.

جنبش جهانی روشنایی از متن مردم برخواسته است این جنبش محصول آگاهی، درک و بیداری جمعی مردم است که تقریبا دوسال است که با تمام توان با ترور و تبعیض، انحصار و تمامیت خواهی، انفجار و انتحار، جهالت و افراطیت، وحشت و دهشت در میدان مبارزه دست و پنجه نرم میکند. قرار است که در ٢٠ جنوری ٢٠١٨ در بامیان و ١٧ فبروری ٢.١٨ در مونیخ آلمان تظاهرات های پرشکوه برگزار شود. از تمام عدالتخواهان از سراسر جهان خواهشمندم که درین دو روز یا بصورت حضوری ویا از طریق فضای مجازی درین تظاهرات ها سهم داشته باشند.

تا تبعیض هست مبارزه ادامه دارد

ذوالفقار امید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *