• انتشار: ۲۲ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲:۰۵ ب.ظ
  • سرویس: امنیتی
  • کدخبر: 23491
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=23491

پاکستان ۲ تن دیگر از فرمانده طالبان را از زندان رها کرد

پاکستان ۲ تن از فرماندهان طالبان، عبدالصمد ثانی و صلاح‌الدین، را به روز دوشنبه از زندان رها کرده است.

به گزارش برچی نیوز؛یکی از این فرماندهان بنام عبدالصمد ثانی شامل فهرست سیاه امریکا بود که در زمان حاکمیت طالبان رییس بانک مرکزی و والی برخی ولایت های افغانستان بود.

به گفته یک منبع طالبان، عبدالصمد متولد ولسوالی میوند قندهار است که در زمان جنگ روس ها، یکی از فرماندهان جبهه سید اکبر آغا نیز بود .

آقای ثانی ۲ سال پیش در بلوچستان با یک مقام ارشد دیگر طالبان از سوی پاکستان زندانی شده بود.

اما صلاح‌الدین،از فرماندهان پایین‌ رتبه طالبان عنوان شده است.

چندی پیش نیز پاکستان شماری دیگری از فرماندهان طالبان را به شمول ملا عبدالغنی برادر، از زندان آزاد کرده است.

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده بود که این مقام های طالبان را در ادامه گفتگوهای نماینده گان امریکا با اسلام ‌آباد و قطر بخاطر پیشرفت گفتگوهای صلح از زندان رها کرده اند.

عباس استانکزی رئیس دفتر طالبان در قطر و رئیس هیات گفتگو کننده در نشست مسکو، گفت که دولت افغانستان و امریکا هزاران عضو طالبان را زندانی کرده اند که باید رها شوند.

این را هم بخوانید:  هند و پاکستان بار دیگر اهدافی را در خاک یکدیگر مورد حمله موشکی قرار دادند

این در حالیست که طالبان در هیچ موردی از رهایی نیروهای دولتی که در قیدشان است، سخن نگفته اند.

زلمی خلیل زاد دومین نماینده امریکا بود که چند هفته پیش در دفتر طالبان در قطر با نماینده گان آن گروه گفتگو کرد. پس از این سفر آقای خلیل زاد این فرماندهان طالبان مسلح از سوی پاکستان رها شدند که ظاهرن بخاطر پیشرفت گفتگوهای صلح است.

به نوشته تلویزیون یک؛ اکنون همزمان با نشست صلح افغانستان در مسکو، آقای خلیل زاد دومین سفرش را به منطقه آغاز کرده است که به گفته کاخ ریاست جمهوری امریکا ،این نماینده شان تا یک هفته دیگر به کشورهای پاکستان، امارات متحد عرب، و قطر نیز سفرخواهد کرد تا روند گفتگوهای صلح به رهبری افغان ها را سرعت بخشد.

۲ روز پیش، آقای خلیل زاد در دیدار با عطا محمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی گفته است که همه جوانب برای رسیدن به یک صلح در افغانستان به یک توافق نزدیک شده‌اند و انتظار می‌رود به زودی به یک صلح در این کشور دست یافته شود.

این را هم بخوانید:  «پروین درانی» به جرم فحاشی و کتک کاری یک افسر پولیس بازداشت شد

خلیل زاد در دومین سفرش به کابل بعد از گزینش او به حیث نمایندۀ خاص وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، با رئیس جمهور غنی، اسماعیل خان و ژنرال دوستم گفتگو کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *