• انتشار: ۲۳ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۷:۵۷ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 8727
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8727

پارلمان صلاحیت احضار مسئولان کمیسیون‌های انتخاباتی را ندارد

در حالی که رئیس مجلس برای دومین بار اعضای کمیسیون انتخابات را به مجلس فراخوانده است، رئیس دبیرخانه این کمیسیون این خواسته را خارج از صلاحیت‌های پارلمان اعلام کرد.

در حالی که رئیس مجلس برای دومین بار اعضای کمیسیون انتخابات را به مجلس فراخوانده است، رئیس دبیرخانه این کمیسیون این خواسته را خارج از صلاحیت‌های پارلمان اعلام کرد.

نمایندگان مجلس که نسبت به وجود اختلافات، فساد و زمینه‌سازی برای تقلب در کمیسیون انتخابات ابراز نگرانی‌ کرده‌اند، خواستار احضار و پاسخگویی مسئولان این کمیسیون در صحن علنی مجلس شدند.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس پارلمان در این باره گفت که اگر چه تذکر قبلی پارلمان برای پاسخگویی در مجلس را کمیسیون انتخابات نادیده گرفته اما بار دیگر از مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌خواهیم تا در پارلمان حضور یابند.

همایون همایون معاون اول مجلس اظهار داشت: عدم حضور مسئولان کمیسیون انتخاباتی در مجلس نشان دهنده فساد اداری در این کمیسیون است.

از سوی دیگر، محمد وریماچ رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان در واکنش به این موضوع تصریح کرد که پارلمان افغانستان صلاحیت احضار یا استیضاح کمیسیون انتخابات را ندارد.

وی افزود: بر اساس قانون انتخاباتی، این کمیسیون تنها موظف است تا از طریق رسانه‌ها اطلاعات را با مردم در میان بگذارد.

وریماچ گفت که پارلمان افغانستان برای تحت فشار قرار دادن کمیسیون انتخابات تلاش می‌کنند اما اگر نمایندگان مجلس به دنبال بررسی مشکلات و دستاوردهای این کمیسیون هستند بنابراین در صحن علنی مجلس حاضر خواهیم شد.

رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات تصریح کرد که یک عضو کمیسیون انتخابات برای پاسخ به پرسش‌های نمایندگان افغان کافی است تا به پارلمان برود.

نمایندگان پارلمان و احزاب سیاسی در هفته‌های گذشته، ارگ ریاست جمهوری افغانستان را به مداخله در امور کمیسیون انتخابات متهم کردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *