• انتشار: ۱۸ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۰۷ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 15503
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=15503

وضعیت نابسامان دایکندی/دانش آموزانی که زیر آفتاب سوزان درس می خوانند!

باشندگان دایکندی در وضعیت نامناسب زندگی به سر می‌برند. تنها یک شفاخانه صد بستر و نزدیک به چهارصد مکتب، که بیشترین مکتب‌ها تعمیر و امکانات آموزشی ندارد، در این ولایت وجود دارد.

باشندگان دایکندی در وضعیت نامناسب زندگی به سر می‌برند. تنها یک شفاخانه صد بستر و نزدیک به چهارصد مکتب، که بیشترین مکتب‌ها تعمیر و امکانات آموزشی ندارد، در این ولایت وجود دارد.

دایکندی هفده سال قبل یکی از ولسوالی‌های ارزگان بود. اکنون وقتی که وارد شهر نیلی مرکز این ولایت می شویم، کمترین امکانات یک زندگی شهری به چشم می‌خورد.

از میان چهارصد مکتب در این ولایت، بیشترش تعمیر ندارد و از امکانات آموزشی در این مکتب‌ها هم خبری نیست، اما با آن هم کودکان زیر آفتاب سوزان و سرمای زمستان به آموزش می ‌پردازند.

از سوی دیگر، در دایکندی تنها یک بیمارستان صد بستری وجود دارد که جوابگوی مردمان این ولایت نیست. بیماران ناگزیرند یک شبانه روز مسیر را طی کنند و خود را به کابل برسانند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که حدود ۴۵ هزار نفر دراین ولایت زندگی کنند.

مقام‌های محلی هر چند مشکل‌ها در این ولایت را می‌پذیرند، اما از برنامه‌های جدی برای توسعه‌ی دایکندی خبر می دهند.

این را هم بخوانید:  اوضاع امنیتی فاریاب وخیم است/جنگ و درگیری میان سربازان امنیتی و طالبان در این ولایت

این ولایت ۵۶۰ کیلومتر از کابل دور است. برنامه‌های زیر بنایی در دایکندی بسیار کم به اجرا گذاشته شده است و در هفده سال گذشته تنها ده کیلومتر سرک اسفالت شده است.

تنها چیزی که مردمان دایکندی به آن امیدوارند بادام آن و فرآورده های لبنیاتی این ولایت است.

تقریبن نود درصد باشندگان این ولایت مصروف زراعت و مالداری هستند، اما خواست همه‌ی باشندگان این ولایت زندگی مساوی با صلح و رفاه است.

منبع-تلویزیون یک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *