• انتشار: ۴ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۳۷ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 8182
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8182

وضعیت امنیتی افغانستان پایدار نیست

نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد که وضعیت امنیتی در افغانستان ناپایدار است و مقامات حکومت وحدت ملی نیز در تلاش‌های صلح به پیشرفت قابل توجهی دست نیافته‌اند.

نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد که وضعیت امنیتی در افغانستان ناپایدار است و مقامات حکومت وحدت ملی نیز در تلاش‌های صلح به پیشرفت قابل توجهی دست نیافته‌اند.

تادامیچی یاماموتو در نشست اختصاصی شورای امنیت درباره افغانستان گفت: مخالفت‌های فزاینده چهره‌های سیاسی افغان با حکومت وحدت ملی برای ثبات شکننده‌ این کشور خطرناک است.

وی با اشاره به «حزب محور مردم افغانستان»، «شورای حراست و ثبات» و «شورای عالی نجات افغانستان»  اظهار داشت: این ائتلاف‌های سیاسی برای مخالفت با ارگ ریاست جمهوری و انتخابات آینده در افغانستان شکل گرفته‌اند.

یاماموتو ادامه داد: وضعیت امنیتی در افغانستان ناپایدار است و همواره چندین ولسوالی بین مخالفان مسلح و دولت افغانستان دست به دست می‌شوند.

نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان ضمن تاکید به حمایت از روند صلح تاکید کرد: حکومت وحدت ملی به پیشرفت قابل توجهی در تلاش‌های صلح دست نیافته است.

وی همچنین از مخالفان مسلح دولت افغانستان خواست تا اختلافات را از طریق مذاکره حل کنند و دست از جنگ بردارند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت این سازمان همچنین نسبت به افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس این گزارش در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی ۱۶۶۲ غیرنظامی افغان کشته و ۳۵۸۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

با این حال این سازمان، عملکرد حکومت وحدت ملی در تعامل افغانستان با کشورهای آسیای مرکزی و بهبود نسبی روابط با پاکستان تاحدودی موفق دانسته است.

در این گزارش سازمان ملل همچنین از ایجاد مرکز قضایی برای مبارزه با فساد اداری و اعلام تاریخ برگزاری انتخابات به عنوان دستاوردهای حکومت وحدت ملی یاد شده است.

نماینده امریکا در شورای امنیت سازمان ملل نیز با اشاره به پاکستان گفته که امنیت منطقه در گرو تامین امنیت افغانستان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *