• انتشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۴۸ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 12379
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12379

وزیران جنرال دوستم و عبدالله عبدالله نیز تذکره برقی گرفتند

گفته می شود یکی از وزیران جنرال دوستم و یک وزیر ریاست اجرایی در میان کسانی‌ هستند که در پروسه تذکره های الکترونیکی ثبت نام شده و به زودی تذکره های خود را دریافت می کنند.

حزب جنبش ملی افغانستان و ریاست اجرایی، مخالف روند توزع شناسنامه‌ها بر اساس فرمان تقنیقی رییس جمهور می باشند.

اداره ثبتِ احوال نفوس در حالی روند ثبت نام برای توزیع شناسنامه های برقی را از ارگ ریاست جمهوری آغاز کردند، که این مسأله هنوز با مشکل مواجه است.

سخنگوی این اداره می‌گوید روز گذشته ۳۰ مقام ارشد دولتی به شمول شماری از اعضای کابینه فرم‌های توزیع شناسنامه‌های برقی را خانه پری کرده و بایومترک شدند.

قرار است به زودی شناسنامه‌های این افراد چاپ شده و به دستر شان قرار گیرند.

روح الله احمدزی سخنگوی اداره ثبتِ احوال نفوس می‌گوید روز گذشته، وزیران انکشاف دهات، زراعت، کار و امور اجتماعی، اطلاعات و فرهنگ، دادستان کل، فضل الهادی مسلمیار و چند والی دیگر که شمار این افراد به ۳۰ تن می رسند، فرم های ثبت نام شناسنامه‌های برقی را دریافت کرده و مراحل ثبت نامه را تکمیل کرده اند.

آقای احمدزی می ‌گوید که به دلایل امنیتی برای ثبت نام مقام‌های ارشد دولتی دست‌گاه های ثبت نام در ارگ ریاست جمهوری است و روز پنج شنبه این اداره، رییس جمهور، بانوی اول و معاون دوم ریاست جمهوری را نیز ثبت نام کرده اند.

احمدزی تأکید دارد که این اداره به مشکلات میان ارگ و ریاست جمهوری دخالتی ندارد و یک اداره‌ای اجرایی است و با دستور ریاست جمهوری کارش را آغاز کرده و به پیش خواهد برد.

در شناسنامه جدید ملیت، قوم و دین اضافه شده است. در برابر ملیت، افغان نوشته می‌شود. در مقابل قوم نام چهارده قوم ذکر خواهد شد. این روند در حال آغاز شده است که اکثریت افراد مربوط به اقوام تاجیک، ازبیک، هزاره و برخی از پشتون‌ها با آن مخالف اند.

چگونگی توزیع شناسنامه‌های برقی یکی از جنجالی ترین مسایل در افغانستان در چند سال اخیر بوده است و بسیاری ارگ ریاست جمهوری را متهم به تحمیل هویت یک قوم بر اقوام دیگر می سازند.

چندی پیش حدود ۱۲۰ نماینده کشور، مخالفت شان با تصویب فرمان تقنینی از سوی کمیسیون مختلط اعلام کرده و تأکید کردند که به هیچ عنوان اجازه نمی دهند شناسنامه های برقی بر اساس فرمان تقنینی توزیع گردد.

عمده ترین مشکل در شناسنامه های برقی، درج کلمه “افغان” به عنوان هویت جمعی شهروندان افغانستان در این شناسنامه‌ها می باشد. باشندگان بیشتر مناطق افغانستان با گنجانیدن این کلمه در شناسنامه‌های برقی مخالف اند و آن را تحمیل هویت یک قوم مشخص بر دیگران عنوان می‌کنند.

روز گذشته در کنار ریاست اجرایی، حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز مخالفت جدی خود را با آن اعلام کردند.

در این میان حامیان توزع شناسنامه‌های برقی تأکید دارند که باید به این جنجال خاتمه داده شود و قانون اساسی نیز هویت جمعی شهروندان افغانستان را افغان معرفی کرده و باید این کلمه در این شناسنامه‌ها ذکر گردد.

اما در مقابل، مخالفان این روند، جا داددن کلمه افغان را در شناسنامه‌های برقی، نقض حقوق شهروندی و تلاش برای هویت زدایی از گروه‌های قومی مختلف در این کشور است، می‌دانند.

هنوز مشخص نیست که امروز صحبت های رییس اجرایی و رییس جمهور غنی در این مورد به چه نتیجه‌ای می‌رسد. هر چند امروز آقای عبدالله عبدالله رییس اجرایی در صحبتی در ارگ ریاست جمهوری به گونه‌ای کنایه آمیز رییس جمهور گفت:”وقتی ابرقدرت شوری نتوانست خواست و اراده اش را بر مردم افغانستان تحمیل کند، هیچ کسی دیگر نمی‌تواند این کار را انجام بدهد.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *