• انتشار: ۲ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۵:۲۵ ب.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 21049
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=21049

وزارت خارجه: تاکنون دربارۀ برگزاری نشست مسکو به توافق نرسیده‌ایم

نشست مسکو دربارۀ صلح افغانستان که قرار بود ۲۰روز پیش برگزار شود، به دلیل مخالفت کابل در بارۀ چگونگی برگزاری این نشست، به تأخیر افتاد.

به گزارش برچی نیوز، نشست مسکو دربارۀ صلح افغانستان که قرار بود ۲۰روز پیش برگزار شود، به دلیل مخالفت کابل در بارۀ چگونگی برگزاری این نشست، به تأخیر افتاد.

حکومت افغانستان به روز چهارشنبه گذشته محمد اکرم خپلواک، دبیر شورای عالی صلح و محمد نصیر اندیشه، معین اداری و منابع وزارت امور خارجه را برای گفت وگو با مقام‌های روس، به مسکو فرستاد و دو روز در بارۀ چگونگی برگزاری این نشست گفت و گو کردند، گفت‌وگویی که به گفتۀ وزارت خارجه افغانستان، تا کنون بی‌نتیجه بوده است و دو طرف به توافقی دست نیافته اند.

چگونگی رهبری این نشست، زمان برگزاری آن و مواردی‌که در این نشست روی آن باید بحث شوند، از بخش‌های مورد اختلاف میان کابل و مسکو گفته می‌شوند.

اما، شورای عالی صلح، برخلاف وزارت امور خارجه از توافق‌هایی میان کابل و مسکو در بارۀ برگزاری این نشست سخن می‌گوید.

سید احسان طاهری، سخن‌گوی شورای عالی صلح می‌گوید: «خوشبختانه روی موارد اختلافی تصامیم خوبی گرفته شده است و امیدوار هستیم که تا دو هفته دیگر تاریخ این نشست را اعلام بکنیم.»

برخی از منابع در حکومت افغانستان، می‌گویند که واشنگتن علاقمند برگزاری چنین نشستی به رهبری روسیه نیست.

در همین حال، شماری از آگاهان نظامی نیز در بارۀ چگونگی برگزاری این نشست دیدگاه های متفاوتی دارند. از این میان، جاوید کوهستانی می‌گوید: «دولت افغانستان تلاش دارد که نقش مشترک را با مسکو در مدیریت این نشست داشته باشد و ممکن است که طالبان با مدیریت این نشست از سوی حکومت افغانستان موافق نباشند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *