• انتشار: ۲۴ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۶:۳۸ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 26028
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=26028

واکنش وزارت خارجه ایران به پست فیسبوکی شاه حسین مرتضوی

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: از موضع گیری و اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان بسیار متعجب شدیم. همانطور که قبلاً گفته‌ بودیم مذاکراتمان با گروه طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: از موضع گیری و اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان بسیار متعجب شدیم. همانطور که قبلاً گفته‌ بودیم مذاکراتمان با گروه طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده است.

به گزارش برچی نیوز، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران در ارتباط با اظهار نظر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان «شاه حسین مرتضوی» و برخی دیگر از مقامات افغان شاهد اظهارات متفاوتی بودیم. ما بارها گفته ایم اگر مذاکره ای با طالبان صورت گرفته با اطلاع دولت افغانستان بوده است.

روابط خوبی بین ۲ کشور ایران و افغانستان وجود دارد.

ایران همواره بر علاقمندی خود جهت ایجاد صلح و ثبات و امنیت در افغانستان تاکید کرده است.

ما قبل از انجام مذاکره با طالبان، دولت افغانستان را در جریان این موضوع قرار دادیم.

بعد از مذاکره نیز در کابل در جریان گفت‌وگوهایی که با مقامات مختلف افغانستانی داشتیم گزارش لازم از این مذاکرات را به آنها ارائه دادیم.

مقامات افغانستان از مواضع ما آگاه هستند.

ما از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کنیم و این یک موضوع مهم برای ما است.

وی ادامه داد: در مسیر مذاکرات افغان — افغان که باید در این مسیر انجام شود حتما محوریت کار و اساس کار با دولت قانونی افغانستان است و ما هیچ اقدامی را بدون در نظر داشتن محوریت دولت افغانستان نمی‌پذیریم.

تصور ما این است که اگر این مذاکرات آغاز شود مسیر مناسبی برای جلوگیری از تنش‌ها در این منطقه است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد:‌ ما از برخی از اظهار نظرها در افغانستان در مورد مذاکرات ایران و طالبان تعجب می‌کنیم در حالیکه همانطور که قبلا نیز گفتم ما از قبل به دولت افغانستان در این زمینه اطلاع داده بودیم و بعد از آن نیز به آنها گزارش دادیم برخی از این موضع گیری‌ها که در این ارتباط انجام شده برای ما قابل فهم نیست و مشخص نیست که آیا این صحبت‌ها شخصی بوده یا نه؟

وی ادامه داد: از دیگر سو باید به این نکته توجه کنیم که ایران تنها کشوری نیست که با طالبان مذاکره می‌کند.

اکنون کشورهای متفاوتی در حال مذاکره با طالبان هستند و ما شاهد این نبودیم که مقامی در کابل یا جای دیگر به این نوع مذاکرات اعتراض کند و سخنانی که در زمینه گفت‌وگوی ایران و طالبان مطرح شده بر ما شگفت‌آور و تعجب انگیز است.

سخنگوی وزارت خارجه در همین ارتباط در پاسخ به این سوال که آقای ظریف در مصاحبه با یکی از شبکه‌های هندی در جریان سفر به این کشور اعلام کرده بود که طالبان می‌تواند در دولت آینده نقش داشته باشد و آیا این موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران است، خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: با توجه به ذیق وقت جواب شما را در پاسخ به سوال بالا دادم و مواضع ایران را در مورد طالبان توضیح دادم و تاکید کردم که همه این گفت‌وگوها باید حول محور دولت مرکزی افغانستان باشد.

بهرام قاسمی گفت: ما در مورد مسائل داخلی افغانستان دخالت نمی‌کنیم و آنچه که شما به آن اشاره کردید و بیان شد در چهارچوب راهکارهایی است که می‌تواند کمکیار دولت دوست ما افغانستان باشد اما من باز هم تاکید می‌کنم اینکه مذاکرات افغان‌ها به کجا بیانجامد و چه سرنوشتی داشته باشد موضوعی است که به خود گروه‌های افغان ارتباط پیدا می‌کند.

سرنوشت افغانستان را مردم افغانستان تعیین می‌کنند نه دیگر کشورها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *