• انتشار: ۱۳ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۲۴ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 847
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=847

ورود بی‌جنجال مردم افغانستان به امریکا پس از فرمان ترامپ

شماری از شهروندان افغانستان توانسته‌اند بدون هیچ مشکلی وارد امریکا شوند. این در حالیست که چندی پیش دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا بر صدور ویزه برای افغان‌ها محدودیت وضع کرد.

شماری از شهروندان افغانستان توانسته‌اند بدون هیچ مشکلی وارد امریکا شوند. این در حالیست که چندی پیش دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا بر صدور ویزه برای افغان‌ها محدودیت وضع کرد.

این شمار افغان‌ها کسانی هستند که چندین سال با نیروهای امریکایی به عنوان ترجمان در افغانستان شاغل بوده‌اند.

یاسر، شهروند افغانستان به رسانه‌ها گفته است: “سفر خیلی راحت و عادی بود هیچ حادثه‌ای پیش نیامد. من موفق شدم وارد امریکا شوم. زمانی که من خانه را ترک کردم مطمین نبودم به امریکا برسم؛ زیرا خبرهای خیلی ناامید کننده شنیده بودم”.

یاسر افزوده است: “من تصمیم داشتم در دوازدهم فبروری به امریکا بروم، اما پس از فرمان تازه‌ی ترامپ عجله کردم و خود را به امریکا رساندم. من مطمین نبودم به امریکا برسم و هراس داشتم با مانع برنخورم اما خوشبختانه هیچ مشکل امنیتی برایم ایجاد نشد.”

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در یک فرمان ورود شهروندان هفت کشور اسلامی را به امریکا تا سه ماه آینده ممنوع اعلام و در صدور ویزه برای شهروندان افغانستان و پاکستان محدودیت وضع کرد.

این اقدام ترامپ با موجی از اعتراض‌ها در داخل و خارج امریکا مقابل شد.

عنبر مورای، دادستان سازمان حقوق بشر در امریکا گفته است: “آنانی که با ویزه‌ی ویژه وارد امریکا می‌شوند صادقانه به دولت امریکا خدمت کرده‌اند. آنان دستکم دو سال زنده گی خود را به خطر انداخته و در کنار سربازان امریکا وظیفه انجام داده اند.”

در دو سال گذشته نزدیک به یک هزار خانواده‌ افغان با استفاده از ویز‌ه ویژه مهاجرت وارد امریکا شده‌اند، اما فرمان ترامپ سبب ایجاد نگرانی در افغانستان شده‌ است، هرچند به تازگی حکومت امریکا اعلام کرد که افغانستان، پاکستان، مصر و عربستان سعودی شامل فرمان جدید ترامپ نمی‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *